Yandex Metrica

Sitede Ara

Avrupa'da ekonomi resesyona giriyor! Enflasyon şoku hem halkı hem de işletmeleri derinden sarsacak

Avrupa'da ekonomi resesyona giriyor! Enflasyon şoku hem halkı hem de işletmeleri derinden sarsacak

Resesyon ve enflasyonun etkisinin derinden hissedildiği ve vatandaşın alım gücünün zayıfladığı Avrupa'da korkutan açıklama yapıldı. AB Komisyonu, Euro kullanan ülkeler için 2023 büyüme tahminini düşürürken, resesyon uyarısında bulundu. AB vatandaşlarının asıl korktuğu ise enflasyonun henüz zirveyi yaşamadığına dair gelen açıklama oldu.

Ekonomi

23.01.2024, 20:03

Euro bölgesi hakkında birtakım açıklamalar yapan AB Komisyonu, 2023 yılı için uyarı niteliğinde ifadeler kullandı. Önümüzdeki yıl için AB üyesi ülkelerde büyüme tahmini aşağı yönlü revize edildi. Öte yandan enflasyon rakamlarının çok daha fazla artacağı yönünde bilgilendirme yapıldı.

AB için yıllık enflasyon tahmini yüzde 7,6 seviyesinden yüzde 8,5 seviyesine revize edildi. Açıklamada "Genişleyen fiyat baskılarıyla enflasyonda zirve yıl sonunda görülebilir" denildi.

Bakan Göktaş'tan Engellilere ÖTV'siz araç desteği açıklaması Bakan Göktaş'tan Engellilere ÖTV'siz araç desteği açıklaması Haberi Görüntüle

EKONOMİK DARALMA GELECEK YILIN İLK ÇEYREĞİNE KADAR DEVAM EDECEK

AB Komisyonu, ekonomik daralmanın ilk çeyreğe kadar devam edeceğini bu daralmanın etkilerini ise en çok Almanya ve İsveç'in yaşayacağını söyledi.

Komisyon "Yüksek belirsizlikler, yüksek enerji fiyatları, hanehalkının alım gücünde azalma, zayıf dış koşullar ve sıkı finansal koşulların birçok AB ve Euro Bölgesi üyesi ekonomisini resesyona sürüklemesi bekleniyor." dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading