SON DAKİKA
Avrupa'da bir ilk! İstanbul Havalimanı'na yeni sistem: 3 uçak aynı anda inip kalkabilecek

Avrupa'da bir ilk! İstanbul Havalimanı'na yeni sistem: 3 uçak aynı anda inip kalkabilecek

İstanbul Havalimanı'na yeni sistem geliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Eş Zamanlı Bağımsız Üçlü Paralel Pist Operasyonları uygulamasının hayata geçirilmesiyle İstanbul Havalimanı'na 3 uçağın aynı anda bağımsız üçlü iniş ve kalkış yapabilmesi imkanı kazandırılacak. Önümüzdeki ay bu konuda eğitimlere başlayacağız, bu yıl içinde denemelere başlarız diye düşünüyorum. Bu sistem dünyada sadece ABD'de var, Avrupa'da yok, Türkiye'de açtığımızda Avrupa'da ilk olacak" dedi.

Ekonomi

13.02.2024, 10:48

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2018 yılında açılan ve milyonlarca insanın akın ettiği İstanbul Havalimanı'nda yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

İstanbul Havalimanı, Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Teşkilatının (Eurocontrol) Avrupa Havacılık Raporu'na göre, bu havalimanının 29 Ocak-4 Şubat döneminde günlük ortalama 1309 uçuşla Avrupa'nın en yoğun havalimanı oldu.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ 2024 / Emekli ikramiyeleri kaç para, ne... Haberi Görüntüle

''3 UÇAK AYNI ANDA İNİP KALKABİLECEK''

Bakan Uraloğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "İstanbul Havalimanı bizim göz bebeğimiz. Bunun konumunu, haklarını daha da güçlendirmemiz gerekir. İstanbul Havalimanı'nda mevcut kaynakların mümkün olan en etkin şekilde kullanılabilmesi amacıyla 'Eş Zamanlı Bağımsız Üçlü Paralel Pist Operasyonları' uygulaması için çalışmalar 2022'de başlatılmıştı. Projenin hayata geçirilmesiyle İstanbul Havalimanı'na 3 uçağın aynı anda bağımsız üçlü iniş ve kalkış yapabilmesi imkanı kazandırılacak. Önümüzdeki ay bu konuda eğitimlere başlayacağız. Bu yıl içinde denemelere başlarız diye düşünüyorum. Bu sistem dünyada sadece ABD'de var, Avrupa'da yok. Türkiye'de açtığımızda Avrupa'da ilk olacak." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı 1500 tarım işçisi alacağını... Haberi Görüntüle

''HAVA TRAFİK AKIŞI EMNİYETLİ VE HIZLI ŞEKİLDE SAĞLANACAK''

Bu uygulamanın kullanılmaya başlanmasıyla İstanbul Havalimanı'nda hava trafiği akışının emniyetli ve hızlı şekilde sağlanacağını belirten Bakan Uraloğlu, ''Uygulama Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünce, Eurocontrol Ajansı ile emniyet analiz çalışmasıyla başlatıldı. Fransa'da bulunan Eurocontrol biriminde yürütülen çalışmaların bu yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Türkiye uygulamanın yapıldığı dünyadaki az sayıdaki ülkelerden biri olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Evlenecek çiftlere müjde! 48 ay vadeli 2 yıl geri ödemesiz... Haberi Görüntüle

''ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIRALIM İSTİYORUZ''

Uygulamanın hayata geçirilmesiyle eş zamanlı bağımsız üçlü (iniş-kalkış) paralel pist kullanımının da mümkün olacağını dile getiren Bakan Uraloğlu, "Şu anda İstanbul Havalimanı'nda yüzde 80'e yakın oranda Türk Hava Yollarının (THY) etkisi var. Havalimanında çeşitliliği artıralım istiyoruz. Yabancı hava yolu şirketlerinden talep var. Diğer hava yollarını da cezbetmek istiyoruz. Biz THY'nin şu an elde ettiği konuma zarar getirmeyecek davranışla süreci yönetmek istiyoruz. THY ciddi bir markamız." dedi.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0


Loading