banner2

Astrologlara kötü haber! Artık vergi ödeyecekler

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan astrologlara kötü haber geldi. Astroloji danışmanlığı faaliyetlerinin de vergiye tabi olduğunu, verilen hizmetten elde edilen gelirin serbest meslek kazancı hükümlerine göre vergilendirilmesi gerektiğine dair bir özelge yayımlandı. Artık astrologlar da serbest meslek kazancı hükümlerine göre yüzde 20 oranında vergi ödeyecek.

Ekonomi 26.10.2022, 12:58 26.10.2022, 13:23
Abone ol
Astrologlara kötü haber! Artık vergi ödeyecekler

Burç yorumları, astroloji haritaları, gezegen retroları ve tutulmalar gibi konuşarda danışmanlık hizmetleri son dönemde özellikle internet ve sosyal medya ortamlarında artarken Gelir İdaresi Başkanlığı astrologlardan vergi alınması için harekete geçti. GİB, bu doğrultuda tereddütlerini gidermek için Başkanlığa başvuran mükelleflerin sorularını yanıtlamak, mükellefin vergiye uyumunu artırmak için "astroloji danışmanlığı faaliyetlerinin vergilendirilmesi" konulu bir özelge yayımladı.

ASTROLOJİ DANIŞMANLIĞI MESLEK FAALİYETİ SAYILDI

Özelgeden yaptığı derlemeye göre, özelge talep formunda, internet üzerinden ve telefonla astroloji danışmanlığı hizmeti karşılığında alınan ücretten dolayı vergilendirip vergilendirilmeyeceği hususunda Başkanlığın görüşü talep edildi. Astroloji danışmanlığının sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılan serbest meslek faaliyeti olduğu belirtildi.

YÜZDE 20 TEVFİKAT

Serbest meslek işleri dolayısıyla bu işleri icra edenlere yapılan ödemeler üzerinden yüzde 20 oranında tevkifat yapıldığı hatırlatıldı. Özelgede, ticari faaliyette, sermaye ve emekten oluşan sürekli bir organizasyon mevcut olup bu organizasyon içindeki sermaye ve emeğin payı yapılan faaliyetin türüne, niteliğine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişkenlik gösterebildiğine işaret edildi.

Ticari bir organizasyon ve sermaye unsuru hakim olmaksızın, şahsi mesaiye ve mesleki bilgiye dayanarak kendi nam ve hesabına yapılan astroloji danışmanlığı faaliyetinin serbest meslek faaliyeti kapsamında değerlendirilmesi ve bu faaliyet nedeniyle elde edilen gelirin serbest meslek kazancı hükümlerine göre vergilendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!