SON DAKİKA
Asgari ücrette çarpıcı kulis, AK Parti kurmaylarının konuştuğu rakam ortaya çıktı! İşte asgari ücrette konuşulan son rakam

Asgari ücrette çarpıcı kulis, AK Parti kurmaylarının konuştuğu rakam ortaya çıktı! İşte asgari ücrette konuşulan son rakam

Milyonlarca çalışan, maaş zamlarıyla ilgili Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na odaklandı. Hükümet, işçi ve işveren arasında yeni asgari ücretin belirlenmesinden sorumlu olacak. Şu anda, kulislere göre çeşitli rakamlar üzerinde tartışmalar başlamış durumda. AK Parti üyelerinin, deprem bölgesinde 16 bin lira üzerinden kulis yaptığı iddiaları da ortaya atıldı. İşte asgari ücretle ilgili konuşulan rakamlar ve beklentiler...

Ekonomi

23.01.2024, 21:48

2024 yılı için milyonlarca çalışanın maaşlarına yönelik zam süreci başlatıldı. Hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 11 Aralık'ta ilk toplantısını gerçekleştirecek. Asgari ücretle ilgili rakamlar şimdiden gündemde yer almaya başladı ve kulislerde çeşitli rakamlar üzerinde konuşuluyor. 

AK Parti üyelerinin, Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimlere hazırlık olarak, asgari ücretin en az 16 bin lira olması gerektiği konusunda kulis yaptığı iddia ediliyor.

Akaryakıta indirim mi geldi 2024? Benzin, motorin, LPG fiyatları düştü... Haberi Görüntüle

KULİSLER ŞİMDİDEN BAŞLADI

Edinilen bilgilere göre; asgari ücretteki zam yüzde 40 civarında kalabilir. AK Parti kurmayları 16 bin rakamı üzerine konuşuyor ancak partide en az yüzde 50 artış olması gerektiğini söyleyenler var. Öte yandan bu rakamın işveren tarafından kabul edilmesinin zor olduğunu da konuşuluyor.

Asgari ücrette devlet işverene 500 liralık destek veriyor. İşveren, 2024'te de bu desteği talep ediyor ancak hükümet konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. 

Bakan Şimşek'ten kira artışı açıklaması: Önüne geçilecek Haberi Görüntüle

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TEK ZAM MESAJI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter." açıklamasını yapmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da, benzer bir açıklamada bulundu. 

TROY yaygınlaşacak! EKK resmen duyurdu: Bu uygulama ile finansal altyapımız... Haberi Görüntüle

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA OLASI SENARYOLAR

Asgari ücrete yüzde 30 oranında zam yapılması durumunda maaş 3 bin 420 lira artış gösterecek ve 14 bin 822 lira olacak.  

Asgari ücrete yüzde 35 oranında zam yapılması halinde maaş 3 bin 990 lira artacak ve 15 bin 392 lira olacak.

Asgari ücrete gelen zam oranı yüzde 40 olursa maaş 4 bin 560 lira artacak ve 15 bin 962 lira olacak.

Yüzde 50 zam yapılması halinde ise asgari ücret 17 bin 103 lira olarak uygulanacak.

Asgari ücret yüzde 55 zam gelirse 17 bin 673 lira 10 kuruş, yüzde 60 zam gelirse ise 18 bin 243 lira 20 kuruş lira olacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading