SON DAKİKA
Asgari ücrete ikinci zam gelirse ne kadar artış olur? Cumhurbaşkanlığı'ndan vatandaşı heyecanlandıran sözler

Asgari ücrete ikinci zam gelirse ne kadar artış olur? Cumhurbaşkanlığı'ndan vatandaşı heyecanlandıran sözler

Türkiye'de de 2022 itibarıyla asgari ücrete son yıllarda görülmemiş oranda zam yapıldı. Ancak savaş, gıda ve enerji krizi başta olmak üzere enflasyonu tetikleyen unsurlar devam ediyor. Peki asgari ücrete ikinci zam gelir mi? AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'dan sonra bu kez Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, konuştu. Zeybekçi, 'Gerekirse Türkiye'de yıl ortasında asgari ücrete bir daha bakılmalı' dedi.

Ekonomi

23.01.2024, 19:00

Asgari ücret 2022 yılında yüzde 50.54 oranında zamlanarak net 4 bin 253'ye çıktı. Ancak 2022 yılında savaş, gıda ve enerji krizi başta olmak üzere enflasyonu tetikleyen unsurlar devreye girdi. Hal böyle olunca hayat pahalılığı aldı başını gitti. Bu yıl Türkiye'de de enflasyonun yüzde 40 ve üzerinde olması bekleniyor. Yaşanan bu gelişmelerin ardından vatandaşta "asgari ücrette yarıyıl zammı" beklentisi kuvvetlendi.

Kirada yüzde 25 zam sınırı kalktı mı? Kira yüzde 25... Haberi Görüntüle

CAHİT ÖZKAN: VATANDAŞI ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, geçtiğimiz günlerde bir TV kanalında konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı; "Asgari ücrete yılda iki defa zam getirilmesi konusunu Cumhurbaşkanımız zaten ifade etmişti. Bu yapılabilir. Şu anki mevzuat gereği yılda bir defa yapılıyor ancak bunu değiştirmek mümkün. Aklımızda var. Zamanı geldiğinde, bir yıl geçmesi beklenmeksizin zam yaparız. Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Maliyet artışı mı var? O zaman vatandaşımızın gelirinde de artışı sağlayacak tedbir ve kararları alacağız" 

Araba sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem yarın başlıyor Haberi Görüntüle

'YIL ORTASINDA ASGARİ ÜCRETE BİR DAHA BAKILMALI'

Cahit Özkan'ın açıklamalardan sonra Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Metropol Gündemi programına konuk oldu. Zeybekci, "Ciddi bir şekilde müdahale etmek lazım. İnsanlarımızın gelirlerini arttırıcı önlemler almak lazım. Gerekirse Türkiye'de yıl ortasında asgari ücrete bir daha bakılmalı. Esnaf, memur, emekliler, çalışanlarla ilgili. Enflasyonist ortam maalesef böyle. Matematik belli. Yılbaşında verilen zam enflasyonun altında ise akıl ve vicdan der ki gel arkadaş bunu düzeltelim. Mal yokluğu değil bu maliyetlerden dolayı. Maliyet enflasyonu yaşıyoruz şu anda." şeklinde konuştu.

Gözünü açın! İslam Memiş bu yalan inanmayın diyerek uyardı: Hayal... Haberi Görüntüle

NE KADAR ZAM GELİR?

Bu açıklamanın ardından uzmanlar, asgari ücrete yarıyıl zammı gelmesi halinde, 2022'nin ilk 6 aylık enflasyon rakamının ya da buna yakın bir oranın esas alınabileceğini belirtti. Uzmanlar "Söz konusu rakam bugünkü projeksiyonlara göre yüzde 20 civarı bir orana denk gelebilir. Bu durumda asgari ücrete temmuzdan itibaren geçerli olmak üzere yaklaşık 850 TL zam gelebilir" görüşünü dile getiriyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading