SON DAKİKA
Asgari ücret ne kadar olacak? Ünlü gazeteci rakam verdi

Asgari ücret ne kadar olacak? Ünlü gazeteci rakam verdi

Aralık ayı içinde belirlenecek olan asgari ücret için ilk toplantı Pazartesi günü gerçekleştirilecek. Peki asgari ücrette beklenti ne? Uzmanlara göre, 2024 yılında yapılacak artış yüzde 50'yi bulabilir.

Ekonomi

23.01.2024, 21:49

Milyonlarca çalışan işçinin gözü kulağı asgari ücrete yapılacak zamma çevrildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 11 Aralık Pazartesi günü yapacak. 6 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren asgari ücrete tek zam yapılacak. Peki asgari ücrette beklenti ne? İşte detaylar...

Zam sırası benzinde | 14 Şubat akaryakıt fiyatlarında son durum... Haberi Görüntüle

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Ocak ayında yüzde 50 zam yapıldığında asgari ücret netinin 17 bin lira olacağını iddia eden Gazeteci Noyan Doğan, "Yani bugün 11 bin 400 lira olan asgari ücret ocak ayında 17 bin küsür liraya çıkacak demektir. Bunun da işverene yaklaşık 23 bin lira maliyeti olacak. Çalışan için ne kadar artırırsak artıralım bugünkü konjonktürde yeterli gelmeyecektir." dedi.

Bakan Şimşek Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu'nda konuştu: 'Turizm... Haberi Görüntüle

''ZAMMIN BİRAZ DAHA YÜKSEK OLMASI BEKLENİYOR'' 

Ekonomist Özlem Bayraktar Gökşen, ise enflasyonun olduğu ekonomilerde satın alma gücünün eridiğini dile getirirken "Ücretliler üzerindeki baskı daha fazla hissedilir hale geliyor. Yılın başında yapılacak asgari ücret zammının aslında biraz daha yüksek olabileceğini işaret ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Evlenecek gençlere devletten 150 bin lira! Başvurular bugün başladı Haberi Görüntüle

''YÜZDE 50'NİN ÜZERİNDE OLMASI LAZIM''

Yüzde 40'ların üzerinde yüzde 50'lere varan bir artışın olması gerektiğini belirten Gökşen, "Gelecek dönem için beklenen enflasyonu yenebilmek açısından yüzde 40'ların üzerinde yüzde 50'lere varan bir asgari ücret artışının olabileceğini anlıyorum." diye konuştu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading