Yandex Metrica

Araba fiyatları rekora koşuyor! 'Sıfır araçlara haftalık zam...'

Araba fiyatları rekora koşuyor! 'Sıfır araçlara haftalık zam...'

Küresel çip krizi, döviz kuru gibi nedenlerle her ay yeni bir zam dalgasıyla karşı karşıya kalan otomobil piyasasında yeni bir iddia ortaya atıldı. Sektör kaynakları, araçlara haftalık zam yapılabileceği uyarısında bulundu.

Ekonomi

23.01.2024, 19:23

Döviz kuru artışı, Rusya Ukrayna savaşı ve küresel kur krizi gibi sebeplerle artan otomobil fiyatlarına karşı yeni bir iddia ortaya atıldı.

Sektördeki bu gelişmelerin ardından vatandaş ikinci el otomobile yöneldi ve satışlar artmaya başladı. Öte yandan bu duruma bağlı olarak sıfır araç üretiminin talebi karşılamamasından dolayı ikinci el otomobillere ilgi arttı. İkinci el araçlara artan talep fiyatların cep yakmasına neden oldu.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan oto galericiler, sıfır araçları bayide bulamadıklarını söyleyerek, sıfır araç liste fiyatlarına haftalık olarak artış geldiğini belirtti. Oto galericiler, piyasada bulunan sıfır araçları kayıt dışı alım satım yapanların alarak, ilan sitelerinde sattıklarını söyledi. Ayrıca Türkiye’de otomobil markalarının sitelerinden elde edilen bilgilere göre en düşük fiyatlı sıfır aracın 310 bin lira olduğu görülüyor.

Faiz getirisi ters tepti! 150 bin TL'nın aylık getirisi düştü Faiz getirisi ters tepti! 150 bin TL'nın aylık getirisi düştü Haberi Görüntüle

"İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARI DA ARTIYOR"

Oto galerici Yılmaz Kebapçı, ikinci el araç piyasasının hareketlilik kazandığını söyleyerek, “Sıfır araçlara bağlı olarak ikinci el araç fiyatları yükseliyor. Sıfır araçlara artık haftalık zam geliyor. Sıfır araçlarda tedarik sıkıntısı da yaşanınca ikinci ele talep oldukça arttı. İkinci el araç fiyatları da sürekli tırmanış içerisinde" dedi.

Emekli ve asgari ücretliye müjde: 8-9-10-11-12 haziranda ödeme yapılacak Emekli ve asgari ücretliye müjde: 8-9-10-11-12 haziranda ödeme yapılacak Haberi Görüntüle

FİYATLAR BU YÜZDEN YÜKSELİŞTE

Vatandaşların artık otomobilleri bir yatırım aracı olarak gördüğünü belirten Kebapçı, "Şu anda ihtiyacı olan da olmayan da araç alıyor. Otomobil satıcıları dışında kayıt dışı araç alım satımı yapan çok kişi var. Biz yetki belgesiyle bu işi yapıyoruz. Piyasa kayıt dışı al sat yapanlar yüzünden yükseliyor" ifadelerini kullandı.

Sıfır araç bayilerinin oto galericilere şu anda araç satmadıklarını dile getiren Kebapçı, "Ancak bu işi kayıt dışı yapanlar bayilere gidip aracı binmek için alacağını söyleyerek satın alıyor. Daha sonra internet siteleri üzerinden aldığı sıfır aracı satıyor. İkinci el otomobil piyasası kayıt dışı alım satım yapanlar yüzünden yükseliyor. Devlet bu kayıt dışı alım satım yapanların önüne geçerse piyasanın kısa süre içerisinde düzeleceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading