Yandex Metrica

Sitede Ara

Altında yeni rekor geliyor: Altın almayanlar aman dikkat: Sürpriz fiyata hazırlanın

Altında yeni rekor geliyor: Altın almayanlar aman dikkat: Sürpriz fiyata hazırlanın

Altın fiyatlarında yaşanan değişkenlik devam ediyor. Yatırım yapmak isteyen vatandaşlar altın fiyatlarıyla ilgili araştırmalar yapıyor. Uzmanlardan altın fiyatlarıyla ilgili açıklama geldi.

Ekonomi

23.01.2024, 19:53

Altın fiyatlarında son dönemde sert bir düşüş yaşandı. Yatırımını altına yapmak isteyenler ise tereddütte kaldı. Vatandaşlar altın fiyatlarıyla ilgili araştırma yapmaya devam ederken, piyasa uzmanlarından peş peşe açıklamalar geldi. 

Son dönemde bin TL'nin altına düşen altın, hafta başında 960 liraları görmüştü. Altın, haftanın son gününde 987 liradan işlem gördü. 

Altında yaşanan düşüşün devam edip etmeyeceği ise vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Gazetevatan.com'dan Alican Yıldırım'ın haberine göre; Uzmanlardan altın fiyatlarıyla ilgili yeni rekor tahmin geldi. Piyasa uzmanları, altın fiyatlarıyla ilgili önemli tahminlerde bulunarak tarih verdi.

12 ay boyunca 11.500 TL sosyal yardım verilecek: Çalışan vatandaşlara dev desteğin detayları belli oldu 12 ay boyunca 11.500 TL sosyal yardım verilecek: Çalışan vatandaşlara... Haberi Görüntüle

"ALTIN DOLAR BASKISI ALTINDA OLABİLİR"

Piyasa uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, konuyla ilgili açıklamasında şöyle konuştu:

"Altın fiyatları dış piyasalarda bir taraftan güçlü dolar, diğer taraftan da yüksek faiz baskısından dolayı bir süredir aşağı yönlü seyrini sürdürüyor. Amerika Merkez Bankası'nın 21 Eylül'deki FED toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artırımı yapmış olması beklentiler doğrultusundaydı. 

Bunun yanında yine Amerika Merkez Bankası Başkanı Powell'ın 'enflasyonu düşürmede kararlıyız' açıklaması altın fiyatlarını düşürmede daha doğrusu dolar ve faizlerin yükselmesinde etkili oldu. Bu süreçte ons altın 1650 doların kırılmasıyla beraber 1625 dolara kadar gerilediğini görüyoruz. Bundan sonraki süreçte altının yine faiz ve dolar baskısı altında olma olasılığı var.

Yurt dışına çıkış pulunu topluca alanlar dikkat! Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan açıklama Yurt dışına çıkış pulunu topluca alanlar dikkat! Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan... Haberi Görüntüle

"PİYASALARDA RESESYON ETKİSİ VAR"

Fed'in önümüzdeki süreçte de 100 baz puana kadara bir faiz artırımı yapması bekleniyor. Bunun dengeleyecek başka bir gelişmede özellikle resesyon endişesi.

Şuanda piyasalarda bir resesyon etkisi var. Ama resmi olarak açıklanmış değil. Özellikle açıklanacak olan işsizlik oranları, ve enflasyon verisinin beklentilerden olumsuz yönde gelmesiyle birlikte beklenen 100 baz puanlık faiz artırımı daha da aşağıya çekilebilir. Bu durum altındaki o faiz ve güçlü dolar baskısın kaldırabilir.

O ilimizde tonlarca altın rezervi bulundu: Sondaj programı başladı O ilimizde tonlarca altın rezervi bulundu: Sondaj programı başladı Haberi Görüntüle

"ALTIN DAHA FAZLA GERİLEMEZ"

Belki 1600 dolarlar test edilebilir ama bu kısa süreli bir geri çekilme olarak görülebilir. Yılbaşına doğru tekrar fiyatları yukarı yönlü hareketi görülebilir.İlk etapta 1650 dolarlar daha sonra ise 1750 dolar ve 1800 dolar seviyelerini görebiliriz diye düşünüyorum. Altın madenciliğinde fiyatların artması, savaş ortamı ve jeopolitik gelişmeler de altın fiyatların yükselmesinde etkili oluyor.

Dolayısıyla altının daha fazla gerilemesi kanaatinde değilim. Geçimiz döneme baktığımızda ons altının 2070 dolarlara kadar yükseldiğini görmüştük.Bu bakımdan önümüzdeki dönemde bu seviyenin tekrardan yakalanabileceğini düşünüyorum.

Emekliye bir yeni bayram sürprizi daha! Bankalar bombayı patlattı! SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine ek ödeme Emekliye bir yeni bayram sürprizi daha! Bankalar bombayı patlattı! SSK... Haberi Görüntüle

"GRAM ALTIN 1450 LİRA SEVİYESİNE ULAŞABİLİR"

İçerdeyse durum daha farklı özellikle kur korumalı mevduat sistemiyle birlikte dövizde pek hareketlik olmaması ve sadece yeni kur yansımasıyla bir miktar yükseliyor olması sebebiyle benim sene sonu beklentim 1250 lira seviyesinde iyimser bir tahmindi.

Ama Merkez Bankası'nın piyasa katılımcıları anketinde yılsonu dolar tahminin 19,51 lira olması 12 ay sonrası döviz kuru beklentisinin ise 22,07 lira olarak verilmesinin ardından gram altının 1450 lira seviyelerine ulaşmasını öngördüğümü söyleyebilirim."

Bankalar kesenin ağzını açtı! 2024 Promosyon ödemeleri rekor seviyede: Hangi banka ne kadar promosyon veriyor? Bankalar kesenin ağzını açtı! 2024 Promosyon ödemeleri rekor seviyede: Hangi... Haberi Görüntüle

"YENİ BİR REKOR SEVİYE SÖZ KONUSU"

Ekonomist Enver Erkan ise, yatırımı altına yapmanın güvenli olup olmadığuı hakkında "Enflasyon hızlanırken, Fed faiz oranlarını yükselterek ve niceliksel sıkılaştırma uygulayarak yanıt verdi.

"Ancak diğer merkez bankaları, Fed eyleminin hızı ve kapsamının gerisinde kaldı. Daha yüksek karşılaştırmalı faiz oranlarının bir sonucu olarak daha yüksek getiriler ve ayrıca küresel bir durgunluk korkuları sırasında doların güvenli liman statüsü, sermaye girişini teşvik etti ve dolar kurunu güçlendirdi.

Türk lirası dolar karşısında düşmeye devam ediyor ve küresel durgunluk korkularının daha riskli varlıklara yönelik iştahı azaltmasıyla yeni bir rekor seviye söz konusu.Yine de, beklenen dalgalanmaların bir göstergesi olan USD/TRY paritesinde bir aylık zımni oynaklık, 14 ayın en düşük seviyesine yakın kalıyor.Altın, doların yeni hareketini izliyor. 

Schengen vizesi alacaklar dikkat! Zamlı tarife o tarihte başlıyor Schengen vizesi alacaklar dikkat! Zamlı tarife o tarihte başlıyor Haberi Görüntüle

"ALTIN EKONOMİK RİSK ORTAMINDAN YARARLANABİLİR"

Altın, ekonomik sıkıntı zamanlarında geleneksel bir sığınak olarak görülse de, merkez bankalarının parasal sıkılaştırmasının körüklediği küresel durgunluk korkuları, bunun yerine dolarda büyük kazançları tetikledi. Dolar hareketinin yavaşladığı dönemlerde altın, güvenli liman etkisiyle jeopolitik ve ekonomik risk ortamından yararlanabilir." ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading