banner2

Akaryakıtta yeni dönem: Giriş noktasından tüketiciye kadar izlenecek

Kaçakçılıkla mücadele çerçevesinde, akaryakıtın, giriş noktasından itibaren tüketiciye ulaştığı ana kadar olan tüm sürecini ürün ve belge hareketleri üzerinden anlık olarak izleyebilecek, risk analizine uygun şekilde, toplulaştırılmış veriyi üreten bir sistem kurularak, ilgili kurumların kullanımına açılacak.

Ekonomi 10.11.2021, 13:07 10.11.2021, 14:21
Abone ol
Akaryakıtta yeni dönem: Giriş noktasından tüketiciye kadar izlenecek

Akaryakıtta yeni dönem devreye giriyor. Buna göre, akaryakıt giriş noktasından tüketiciye kadar izlenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla bir süre önce yayımlanan Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadeleye Yönelik Tedbirler Genelgesi'ne göre, akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele için sürdürülen çalışmalarında koordinasyonu sağlamak ve alınması gereken önlemleri belirlemek için Ticaret Bakanı koordinasyonunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Hazine ve Maliye, İçişleri, Sanayi ve Teknoloji ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlarından da oluşan "Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kurulu" oluşturulmuştu. 

Söz konusu genelge doğrultusunda Ticaret Bakanlığınca 2021-2023 yıllarına ilişkin "Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Eylem Planı" da hazırlandı.

BAKANLIK ADIM ADIM İZLEYECEK

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Eylem Planı'na göre, akaryakıtı, dağıtıcılar arası satışlar ve akaryakıt taşıma araçlarının hareketleri dahil, ürün ve belge hareketleri üzerinden anlık izleyebilecek sistem kurulacak.

Özellikle inşaat, nakliye ve maden firmalarına bayiler tarafından yapılan dış satışlar, bayi pompa satışlarına oranlanarak dış satış miktarlarına belirli limit konulacak.

Akaryakıt kaçakçılığıyla mücadelede görev alan bakanlıklar, EPDK'nin Saha Denetim Sistemi'ne veri paylaşımı yapacak, denetimler bu sistem üzerinden gerçekleştirilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!