banner2

ABD resesyona mı girdi!? En yetkili isim açıkladı

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin şu anda resesyonda olduğunu düşünmediğini ifade etti.

Ekonomi 28.07.2022, 01:25
Abone ol
ABD resesyona mı girdi!? En yetkili isim açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed'in politika faizini 75 baz puan artırmasının ardından basın toplantısı düzenledi. Enflasyonu düşürme taahhütlerini yineleyen Powell, bunun için süratle hareket ettiklerini, hem ihtiyaç olan araçlara hem de fiyat istikrarını yeniden sağlamak için gereken kararlılığa sahip olduklarını vurguladı.

"YAVAŞLAMAK UYGUN OLACAK"

Her toplantıda verilere bakarak karar vereceklerini vurgulayan Powell, gelecek yıl için faiz aralığına ilişkin öngörüde bulunamadıklarını, çok fazla belirsizlik olduğunu ifade etti. Powell, bir noktada yavaşlamanın uygun olacağını, ancak o noktanın ne zaman olduğuna henüz bir karar vermediklerini belirtti. 

"YUMUŞAK İNİŞ YOLU DARALDI!"

Ekonominin resesyona girip girmediğine ilişkin sorulara ise Powell, "ABD ekonomisinin şu anda resesyonda olduğunu düşünmüyorum" yanıtını verdi. Powell, büyümenin bu yıl yavaşlayacağını belirterek, enflasyonu düşürmeye odaklandıklarını aktardı. Jerome Powell, ekonomide "yumuşak inişe" giden yolun açıkça daraldığını ve daha da daralabileceğini aktardı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!