Yandex Metrica
SON DAKİKA
5 aylık enflasyon farkı bugün belli oldu! Enflasyon farkı ile emekli ve memur zammı tablosu ne oldu? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte o merak edilen hesaplama...

5 aylık enflasyon farkı bugün belli oldu! Enflasyon farkı ile emekli ve memur zammı tablosu ne oldu? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte o merak edilen hesaplama...

Yeni yılla birlikte emekliye zam ve memur zammı için düzenleme yapılacak. SGK emekli zammı, memur maaş zammı için 5 aylık enflasyon farkı bugün açıklandı. TÜİK'in Kasım ayı enflasyon oranının son dakika açıklamasıyla refah payı hariç Ocak emekli zammı büyük oranda belli oldu. Veriler Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun masasında da yer alacak. Nihai rakamlar Aralık enflasyonunun 2024 Ocak başında açıklanmasıyla netleşecek. Peki aylık enflasyon farkı ile emekli ve memur zammı tablosu ne oldu?

Ekonomi

23.01.2024, 21:47

Emekli ve memur Ocak zammı bugün büyük oranda belli oldu. Emekli maaşı ve memur zammı için nihai rakamlar 2024 yılı başında TÜİK'in Aralık ayı enflasyon rakamları sonrası netleşecek. En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte tek tabloda memur ve SGK emekli maaşı hesaplamaları...

Ehliyeti olanlara güzel haber! Kamuya 23.462 TL maaşla KPSS’siz daimi... Haberi Görüntüle

5 AYLIK ENFLASYON FARKI BELLİ OLDU 

Milyonlarca işçi, emekli ve memur TÜİK'e kilitlendi. SSK, Bağ-Kur emekli maaşı ve memur maaş zammı için 5 aylık enflasyon farkı bugün TÜİK'in Kasım ayı enflasyon rakamlarını duyurması sonrası belli oldu. 5 aylık enflasyon oranı aynı zamanda Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun masasında yeni ücretin tespiti için önemli bir veri olarak yer alacak. Komisyon ilk toplantısını 11 Aralık tarihinde gerçekleştirecek.

Altın yükseliş trendine girdi! Altın haftanın ilk iş gününe nasıl... Haberi Görüntüle

KASIM AYI ENFLASYON FARKI NE KADAR OLDU? 

Emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok kalemde belirleyici olacak Kasım ayı enflasyon rakamları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon oranı Kasım'da aylık bazda yüzde 3,28, yıllık bazda ise yüzde 61,98 olarak gerçekleşti.

20 Şubat BİM AKTÜEL ÜRÜNLERİ KATALOĞU! Bu Salı BİM'de HP... Haberi Görüntüle

5 AYLIK ENFLASYON ORANI NE KADAR OLDU?

TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre Temmuz'da enflasyon yüzde 9,62, Ağustos'ta yüzde 9,09, Eylül'de yüzde 4,75, Ekim'de yüzde 3,43, Kasım'da ise yüzde 3,28 oldu. Tüm bunlarla beraber 5 aylık enflasyon rakamı da yüzde 33,66 olarak kayıtlara geçti. Kasım ayı enflasyon rakamları sonrası refah payı hariç 5 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti. Hesaplarımıza göre; 5 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 33,66, enflasyon farkı dahil 5 aylık memur zammı ise yüzde 45 oldu.

Araç sahipleri dikkat depolarınızı bu tarihten önce fulleyin! Otogaza zam... Haberi Görüntüle

İŞTE TEK TABLODA HESAPLAMALAR...

Haziran ayında 1351,59 olan Tüketici Fiyat Endeksi Kasım ayında 1806,50'ye yükseldi.

5 aylık enflasyon oranı yüzde 33,66
Refah payı hariç 5 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 33,66
5 aylık memur enflasyon farkı yüzde 26,09
Memur toplu sözleşme zammı yüzde 15,
5 aylık memur zammı yüzde 45 oldu.

Gram altında rekor! Altın yeni güne nasıl başladı? 21 Şubat... Haberi Görüntüle

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK? 

2024 yıl başında emekli kök maaş zammının yanında taban aylıklar için de düzenleme yapılacak. 2022 Aralık ayında 3500 TL olan en düşük emekli maaşı 2023 yıl başında önce 5500 TL'ye ardından ara zam ile 7500 TL'ye yükseltildi. Böylece emeklilerin taban aylığındaki artış 1 yılda yüzde 114'ü aştı. Ocak 2024'te en düşük emekli maaşı yeniden artarak 10 bin TL'nin üzerine çıkacak. Bu rakamın altında kalan maaşlar Hazine Desteği ile yeni belirlenecek tutara tamamlanacak. En düşük emekli maaşının 10 bin ila 11 bin 500 TL arasında belirlenmesi bekleniyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading