Yandex Metrica

3+1 evde 4 bin liraya oturma imkanı! İşte kiraları düşürecek bomba formül

3+1 evde 4 bin liraya oturma imkanı! İşte kiraları düşürecek bomba formül

Erişilebilir Konut Modeli'nin detaylarını anlatan GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, dar gelirli vatandaşlara rahata nefes aldıracak formülün detaylarını anlattı. Bu öneri hayata geçerse, devlet arazisinde geliştirilecek konutlar, 5 yıllık kontratlarla kiralanacak. 3+1 dairelerin kirası 4 bin TL'ye kadar inebilecek.

Ekonomi

12.02.2024, 19:16

Bu sene "Rota Yeniden Oluşturuluyor" mottosuyla düzenlenen ve 17'nci kez geçekleştirilen Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Gayrimenkul Zirvesi'nde, GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu Erişilebilir Konut Modeli'nin detaylarını anlattı.

Gayrimenkul sektöründe yeni bir rota oluşturmak istediklerini aktaran Kalyoncu, bunu da özel sektör, kamu, yerel yönetimler, mimarlar, şehir planlamacılar ve değerleme firmaları gibi tüm paydaşlarla yapmayı hedeflediklerini ifade etti.Ankara'da Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin temellerinin atıldığını hatırlatan Kalyoncu, "Her şeyi devletten beklememiz lazım. Biz özel sektör olarak toplumsal ihtiyaçları ve ülke menfaatlerimizi gözeterek bu konuya yaklaşıyoruz" dedi.

Kulis bilgisi sızdırıldı! Bayram sonrası asgari ücretliye ara zam müjdesi: Gözler Temmuz ayında! Kulis bilgisi sızdırıldı! Bayram sonrası asgari ücretliye ara zam müjdesi:... Haberi Görüntüle

5 YILLIK KONTRAT OLACAK KİRA ORTALAMASI 4 BİN TL

GYODER olarak Ocak 2022'de Erişilebilir Konut Komitesi'ni kurduklarını anlatan Kalyoncu, bu komite ile Erişilebilir Konut Modeli'ni kurguladıklarını kaydetti. İnşaatta en büyük maliyetin yüzde 50 ile arsa payından geldiğine dikkat çeken Kalyoncu, şu ifadeleri kullandı; "Bu yüzde 50'lerde olduğu sürece erişilebilirliği konuşamayız. O nedenle bir kamu-özel işbirliği modelini devreye alalım. Devlet bu projenin yapılacağı arsaları ücretsiz tahsis etsin. Burada geliştireceğimiz konutları alt ve orta gelir grubuna kiralayalım. Kirada her il için devlet yıllık üst limit belirlesin. Bu konutlar kiracılara 3-5 yıllık kontratlarla verilsin. Evlerde ortalama kira bedeli harcanabilir hane gelirinin yüzde 30'u olabilir. Çalışan anne-baba üzerinden düşündüğümüzde ikisinin gelirinin yüzde 30'u kiraya verilebilir. Bugünün koşullarında 3+1 daireni kirası ortalama 4 bin TL olabilir."

GYODER'in Yeni Başkanı Mehmet Kalyoncu Oldu - Şantiye Dergisi

Asgari ücrette yeni hesaplamalar! Zam için tarih belli, oran üzerinde çalışılıyor Asgari ücrette yeni hesaplamalar! Zam için tarih belli, oran üzerinde... Haberi Görüntüle

''500 BİNE KADAR KONUT ÜRETEBİLİRİZ''

Bu maksatla kullanılan arsaların gerçekten ihtiyaç sahibine gittiğinden emin olunması gerektiğinin altını çizen Kalyoncu, "Projeler Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenen GYO'lar tarafından yapılabilir. TOKİ de buraları denetleyebilir" dedi. Projenin kabul edilmesi halinde 1-1.5 yılda konutların üretilebileceğini anlatan Kalyoncu, "Bu modelde 500 bine kadar konut üretebiliriz" ifadelerini kullandı.

TOKİ İstanbul'da nerede yapılacak? (İstanbul TOKİ Sosyal Konut Projesi  yapılacak ilçeler) | Ntv Para

Evde bakım ücreti, engelli maaşı ve 65 yaş aylığı alanlar dikkat: Bakanlık ara zam müjdesini duyurdu Evde bakım ücreti, engelli maaşı ve 65 yaş aylığı alanlar... Haberi Görüntüle

KONUTLAR 15 YIL SONRA DEVLETİN

Arsa maliyeti sıfırlansa dahi yatırımın 15 yılda geri döneceğini anlatan Kalyoncu, "Bu vadelerde bir fonlama imkânı oluşturulursa, devletin kontrol ettiği bir mekanizmada erişilebilir kira rakamıyla konutlar üretilebilir. İhaleye girip kazanıyorsunuz, inşa ediyorsunuz, işletip kiraya veriyorsunuz.Maliyetler size yansıyacağı için nitelikli üretimin olacağı bir model. 15 veya 18 yılın (ihalede şartlar nasıl belirlendiyse) sonunda sağlam ve temiz bir şekilde devlete konutları teslim ediyorsunuz. Devlet arsalarını ekonomiye kazandırılıyor, sektördeki atıl kapasiteyi kullanmış oluyoruz. Şu anda ihtiyaç olan erişilebilir konut problemini çözmüş oluyoruz ve aslında devletin de bu süreler bittiğinde elinde yönetebileceği bir konut stoku oluşuyor" şeklinde konuştu.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading