banner2

1999-2008 arası SİGORTANIZ VARSA emekli olacaksınız! 5 yıl öne çekildi: İşte erken emeklilik yasasıyla ilgili detaylar

Emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaş EYT düzenlemesine takılmadığı için emekli olamazken devlet bazı vatandaşlar için emekliliği daha kolay hela getirmeye hazırlanıyor.

Ekonomi 25.05.2023, 21:48 25.05.2023, 23:59
Abone ol
1999-2008 arası SİGORTANIZ VARSA emekli olacaksınız! 5 yıl öne çekildi: İşte erken emeklilik yasasıyla ilgili detaylar

EYT düzenlemesinin Meclis'ten geçmesinin ardından 2 milyona yakın vatandaşlar işlemini başlatırken 1 milyon 200 bin vatandaş ise ilk emeklilik maaşlarını aldı. Bazı maddelere takıldığı için EYT düzenlemesi ile emekli olamayan vatandaşlar ise araştırmalarını sürdürüyor. SSK ve Bağ-Kur’lu çalışanların hayalleri gerçek oluyor. Uzun yıllar çalışmaya gerek kalmadan erken emeklilik mümkün. Yeni emeklilik reformu ile artık sigorta başlangıç tarihi öne çekiliyor. Özellikle 1999-2008 arası sigorta girişi olanlar bu habere çok sevinecek. Yeni emeklilik reformu ile artık 1999 sonrası sigortalı olanlar başta olmak üzere milyonlara erken emekli olma hakkı tanınacak. Ayrıca sigorta başlangıcı da öne çekiliyor. Yani özellikle 99 sonrası girişi olanların bu yasa ile EYT kapsamına girmek de mümkün olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan erken emeklilik yasasıyla ilgili talimat verdi. Sigorta girişi 1999-2008 arası olanlar artık tam 5 yıl erken emekli olacak. 5 yıl erken emeklilik için merak edilen detaylar belli oldu. 

Milyonlarca vatandaş emeklilik sisteminde yapılacak değişikliği dört gözle bekliyor. Emeklilik sistemi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine sil baştan değişiyor. Artık milyonlarca kişiye erken emeklilik kapısı aralanacak. Üstelik yeni emeklilik reformu ile sigorta başlangıç tarihini de öne çekmek mümkün olacak. Yani bu düzenleme ile Sigorta girişi 1999-2008 arası olanlara da EYT kapsamına girme imkanı gelecek. Yani sigorta girişi 1999 sonrası olanlar da erken emekli olma şansına sahip olacak. Yeni emeklilik sisteminde emeklilik yaşı ve prim gün sayısı da düşüyor. 41, 42, 43 ve 44 yaşlarında emeklilik artık mümkün hale geliyor. Ayrıca EPT’liler, staj ve çıraklık mağdurları ve ev hanımları da yasa kapsamında. Seçimden hemen sonra TBMM gündemine gelmesi beklenen erken emeklilik yasasının detaylarını sizler için derledik. İşte yeni düzenleme ile hayata geçirilmesi beklenen emelilik sistemine ilişkin detaylar... 

SİGORTA BAŞLANGICI ÖNE ÇEKİLECEK

Emekli vatandaşların beklediği müjde seçimden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelmişti. Geçtiğimiz günlerde Ak parti seçim beyannamesini açıklayan Erdoğan milyonlara erken emeklilik müjdesi vermişti. Yeni bir emeklilik reformunun seçimden hemen sonra TBMM gündemine geleceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta ev hanımları olmak üzere yeni düzenlemenin milyonlarca kişiyi kapsayacağını duyurdu. Özellikle sigorta girişi 1999 sonrası olanlar bu yasaya çok sevinecek. Çünkü Sigorta girişi 1999-2008 arası olanların bu yasa ile birlikte işe giriş tarihleri de 5 yıl öne çekilmiş olacak. Böylece 1999 sonrası sigorta girişi olanlar da EYT kapsamına alınmış olacak. Bu durum da ise pekçok vatandaş kolaylıkla emekli olabilecek. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!