Yandex Metrica

15 Bin TL maaşla çalışacak kişi bulunamıyor! Başvuranlar hemen işe alınacak

15 Bin TL maaşla çalışacak kişi bulunamıyor! Başvuranlar hemen işe alınacak

Her gün rekor üzerine rekor kıran turizm sektörü, eleman sıkıntısı yaşamaya devam ediyor. Her türlü yan hakların sağlanacağı işlere 8 bin ile 15 bin TL arasında değişen maaşlara rağmen elaman sıkıntısı yaşanmaya devam ediyor.

Ekonomi

23.01.2024, 19:38

Turizmin göz bebeği Antalya'ya dünyanın dört bir yanından turist akımı devam ediyor. Her sene milyonlarca turisti ağırlayan şehir, tüm zamanların rekorunu 15 milyon 644 bin 108 turist ile kırdı. Koronavirüs sebebiyle kapanmayla geçen 2 senenin sonrasında 2021 yılında 9 milyon kişiye ev sahipliği yapan kentte turizm sektörü temsilcilerinin hedefi, bu yıl 2019 verilerini yakalamak, hatta geride bırakmak.

Bahar ve yaz aylarının başında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyrettiği için tatilcilerin temmuz ve ağustosa yoğunlaşması sebebiyle sektörün 2019 rakamlarını az bir kayıpla yakalayacağı öngörülüyor. Yıl sonunda toplam 12 milyon turistin kenti ziyaret etmesi bekleniyor.

Pandemi sebebiyle kapanma yaşayan turistik tesisler, farklı sektörlere yönelen çalışanları nedeniyle bugünlerde nitelikli iş gücü sıkıntısı çekiyor. Pandemide otellerde görev alan yetişmiş mutfak ve servis elemanlarının yanı sıra ön büro, housekeeper alanlarında da ciddi kayıplar yaşandı. Yeni iş kollarında çalışmaya başlayan otel çalışanları geri dönmeyince onların yerini dolduracak yeni elaman bulmak zorunda kalan yöneticiler, işe alım sürecinde personele lojman, yemek, sigorta, yan haklar ve 8 ila 15 bin lira arasında maaş teklif ediyor.

Emekliye cillop gibi ikramiye: Ödeme tarihi ve miktarı belli oldu Emekliye cillop gibi ikramiye: Ödeme tarihi ve miktarı belli oldu Haberi Görüntüle

ARA ELEMAN SIKINTISI YAŞANIOR

Buna rağmen çalışanların turizm sektörüne sezonluk gözüyle baktığı için yanaşmadığını belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) eski başkanı turizmci Osman Ayık, turizmin 12 aya yayılması noktasında çalışmalar yapılırsa sektör çalışanlarının da kariyer planlayacağı için turizme sıcak bakacağını söyledi. Ayık, “Pandemi bugüne kadar turizm sektöründe insana yapılan tüm birikimin kaybolmasına neden oldu. Sektörün tekrar bu konuda ciddi yatırım yapması lazım. Sektörümüzün en büyük özelliği, insana insanla hizmet ederiz. Yetişmiş eleman bizim en değerli varlığımızdır. Onları korumak adına çalışmalar yapmamız lazım" dedi.

Yasal mevzuatlarda da çalışmalar yapılması gerektiğini kaydeden Osman Ayık, "Ara eleman konusunda son derece büyük açık var. Sektör çok sıkıntı içinde. Aşçı yardımcısı, maid, bulaşıkçı, komi, garson hatta bahçıvan bulamazsınız" diye konuştu.

EYT'yi kaçıranlar üzülmesin! İkinci EYT geliyor: 1 milyon kişi faydalanacak EYT'yi kaçıranlar üzülmesin! İkinci EYT geliyor: 1 milyon kişi faydalanacak Haberi Görüntüle

'SEKTÖRDE ÇOK FAZLA ÇALIŞAN KAYBI YAŞADIK'

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca ise pandemi öncesinde başlayan nitelikli eleman ihtiyacının bu süreçte arttığını kaydederek, "Sektör olarak çok fazla çalışanımızı kaybettik. Şimdilerde eski çalışanlarımızı sektöre nasıl yeniden kazandırabiliriz bunu düşünüyoruz. Belek'te 6, 8, 10 bin liralara çalışacak personel bulunamıyor" ifadesini kullandı.

Serik ilçesi Belek bölgesindeki 5 yıldızlı bir otelin genel müdürü Ali Kızıldağ da ara eleman sorunu yaşadıklarını söyledi. Hedeflerin 2019 yılı verileri olduğunu belirten Kızıldağ, şunları kaydetti:

"Çok ilginç bir dönemden geçiyoruz. İvme çok iyi. Avrupalı turistin Türkiye'ye dönüşü çok iyi oldu. Pandemiyle birlikte ulaşım ve konaklama sektöründe insan kaynağı kaybı yaşandı. Bunların tekrar sektöre dönüşü gibi bir beklentimiz yok. Operasyonel departmanlarda çok sıkıntımız var. Mutfakta 180, serviste 200, housekeepingte 200 kişiyle çalışıyorsunuz. Bu departmanlarda çok ihtiyaç var. Bugün zincir otellerin genel müdürlerinin çoğu işin mutfağından, sektörün en altından yetişerek o noktalara geldi."

10 yıldır otelde barmen olarak çalışan Bedirhan Öztürk, maaşların tatmin edici düzeyde olduğunu belirtti. Kariyer hedefleyenler için sektörün iyi bir seçenek olduğunu kaydeden Öztürk, "Maaşlarımız memur maaşlarına yakın. Çok şükür kazanıyoruz" dedi.

Otelde garson olarak çalışan Gamze Memiş de şartların otellere göre değiştiğini söyledi. Maaşların asgari ücretin 2- 3 katı üzerinde olduğunu aktaran Memiş, "Turizm sektöründe çalışmak daha mantıklı. Kafe ve restoranlarda 10-12 saat çalıştırılırken otellerde 8 saat. Şu an çalıştığım yerden memnunum" diye konuştu. 

Pandemi nedeniyle farklı sektörlere yönelen personelin yeri doldurulamazken; 8, 10, 15 bin liralara çalışacak eleman bulunamıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading