banner2

KYK Borç Yapılandırması nedir, ne zaman sona eriyor ve nasıl yapılır?

Vergi borcu yapılandırması kapsamında gerçekleşen KYK Borç Yapılandırması nedir, ne zaman sona eriyor ve nasıl yapılır? İşte 2021 KYK Borç Yapılandırmasına ilişkin merak edilen detaylar...

Eğitim 20.09.2021, 17:45 20.09.2021, 18:18
Abone ol
KYK Borç Yapılandırması nedir, ne zaman sona eriyor ve nasıl yapılır?

Haziran ayında Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile yürürlüğe giren 7326 sayılı kanunla devlete olan borçların yapılandırılmasına yönelik başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri birer ay ötelenmiş ve 30 Eylül 2021 tarihine kadar uzatılmıştı. Vergi Borcu Yapılandırması kapsamında gerçekleştirilen 2021 KYK Borç Yapılandırmasına ilişkin merak edilen ayrıntıları sizler için derledik. Peki KYK Borç Yapılandırması nedir, ne zaman sona eriyor ve nasıl yapılır? İşte 2021 KYK Borç Yapılandırmasına ilişkin merak edilen tüm detaylar... 

KYK BORÇ YAPILANDIRMASI NEDİR? 

Vergi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin yayımlanan 7326 sayılı kanun kapsamında yer alan KYK Kredi Borç Yapılandırması ile uygulanan gecikme faizi ve gecikme cezası yerine yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) baz alınarak yeni bir güncelleme yapılacak. Böylece borçlar yapılandırılırken borcun güncellenen tutarının tamamının yüzde 10’unun ilk taksitte ödenmesi halinde güncellenen tutarın yüzde 90’ı, borcun iki taksitte ödenmesi halinde de güncellenen tutarın yüzde 50’si silinecek. Bu kapsamda KYK Borç Yapılandırması başvurusunda bulunan adaylar, bu süreçte ödemelerini 6, 9, 12 ve 18 aylık taksitler şeklinde 3 yıla kadar ödeyebilecekler. 

KYK BORÇ YAPILANDIRMASI NE ZAMAN SONA ERİYOR? 

Devlete olan vergi borçlarının yapılandırılmasına yönelik başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri için belirlenen 31 Ağustos tarihi, yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 30 Eylül 2021 tarihine kadar uzatılmıştı. Bu bağlamda KYK Borç Yapılandırmasından faydalanmak isteyen adaylar, 30 Eylül’e kadar başvurularını gerçekleştirebilecek.  

Başvurusu tamamlanan ve borçları yapılandırılan mükellefler, ilk taksit ödemelerini ise en geç 1 Kasım 2021 Pazartesi gününe kadar yapması gerekmektedir. 

KYK BORÇ YAPILANDIRMASI NASIL YAPILIR? 

KYK Borç Yapılandırmasından faydalanmak isteyen adaylar, başvurularını Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi internet sitesinden ya da e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecekler. 

Belirtilen seçeneklerle Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnteraktif Vergi Dairesi sayfasına giriş yapan adaylar, belirtilen talimatlarla veya kendileri vergi dairelerine giderek KYK Borç yapılandırma başvurularını tamamlayabilecekler. 

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnteraktif Vergi Dairesi Sayfasına Giriş İçin Tıklayın 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!