Yandex Metrica

Sitede Ara

Zelenski barış için 5 şart koştu BM'ye seslendi: Rusya'nın veto hakkı elinden alınsın

Zelenski barış için 5 şart koştu BM'ye seslendi: Rusya'nın veto hakkı elinden alınsın

BM zirvesine video mesajla seslenen Ukrayna lideri Zelenski, "BM tarafından Rusya adil olarak cezalandırılmalı, Rusya'nın BM Güvenlik Konseyindeki veto hakkı elinden alınmalı" dedi. Zelenski ayrıca barış için beş şartını da sıraladı.

Dünya

23.01.2024, 19:50

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, ABD’nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu’na video mesaj yoluyla seslendi.

İsrailli vekilden Gazze itirafı: 'Tek bir Kassam tugayını bile yok edemedik' İsrailli vekilden Gazze itirafı: 'Tek bir Kassam tugayını bile yok... Haberi Görüntüle

''RUSYA'NIN VETO HAKKI ELİNDEN ALINMALI''

Ukrayna'nın İzyum kentinde ortaya çıkan toplu mezardan da bahseden Zelenski, Rusya'nın uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini belirterek, "Rusya'nın Ukrayna'ya, halkımıza karşı suç işledi. Bu nedenle devletimiz, Rusya'nın işlediği suçların adil bir şekilde cezalandırılmasını talep ediyor. Rusya'nın, BM'deki veto hakkı elinden alınmalı" dedi.

Şok iddia: Putin'e suikast düzenlendi: Kamikaze dronlar Rus lideri hedef aldı Şok iddia: Putin'e suikast düzenlendi: Kamikaze dronlar Rus lideri hedef... Haberi Görüntüle

''UKRAYNA BARIŞ, RUSYA SAVAŞ İSTİYOR''

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ilan ettiği kısmi seferberliğe de değinen Zelenski, tüm dünyanın barış isterken Putin'in istemediğini söyleyerek, "Ukrayna barış istiyor, Avrupa barış istiyor, dünya barış istiyor. Sadece Vladimir Putin savaş istiyor" dedi.

Konuşmasında batılı ülkelere de çağrıda bulunarak Rusya'ya karşı yaptırımların arttırılmasını talep eden Zelenski, "Ukrayna'da barışı sağlamanın yolu saldırgana karşı uygulanan yaptırımlardır" ifadelerini kullandı.

Türk korkusundan ne yapacaklarını şaşırdılar: 18 savaş uçağı, 6 fırkateyn satın aldılar! Türk korkusundan ne yapacaklarını şaşırdılar: 18 savaş uçağı, 6 fırkateyn... Haberi Görüntüle

“SAVAŞTAN KAÇINMAK İÇİN 88 GÖRÜŞME YAPILDI”

Rusya'yı “terörist bir devlet” olarak nitelendiren ve ülkesinde işlenen suçlara karşı özel bir mahkeme kurulması gerektiğini de savunan Zelenski, Rusya ile savaşmamak için müzakerelerde yoğun çaba sarf ettiklerini söyleyerek, "Bu savaşı kışkırtan biz değildik. Savaştan kaçınmak için 88 görüşme yapıldı. Ancak Rusya bu saldırı suçunu durdurmak yerine onu büyük bir işgale dönüştürdü" ifadelerini kullandı. Zelenski, hitabının ardından ise Genel Kurul’da ayakta alkışlandı.

4 bin 600 telefonla kendini izledi: 4 ayda 415 bin doları cebe indirdi 4 bin 600 telefonla kendini izledi: 4 ayda 415 bin... Haberi Görüntüle

BARIŞ İÇİN 5 MADDE

Rusya ile barış için 5 maddde açıklayan Zelenski, "Formülümüzün beş maddesi, saldırganlığın cezalandırılması, yaşamın korunması, güvenliğin ve toprak bütünlüğünün restorasyonu, güvenlik garantileri ve kendimizi savunma kararlılığı. Bu zaten Rusya tarafından iyi bilinen suç ve ceza formülüdür" dedi.“Bu formülde eksik olan tek şey tarafsızlık” ifadelerini kullanana Zelenski, "İnsani değerler ve barış saldırı altındayken tarafsızlıktan bahsedenler başka bir anlama geliyor. Kayıtsızlıktan bahsediyorlar. Savaş koşullarını oluşturan da budur. Barış koşullarını oluşturmak için düzeltilmesi gereken şey bu" dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading