Yandex Metrica

Sitede Ara

Zelenski, 2 şartı yerine getirilmezse müzakerelerden çekilecek

Zelenski, 2 şartı yerine getirilmezse müzakerelerden çekilecek

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, "Mariupol'de insanlarımız yok edilirse, işgal altındaki bölgelerde sözde referandumlar yapılırsa Ukrayna, (Rusya ile yapılacak) herhangi bir müzakereden çekilecek." ifadelerini kullandı.

Dünya

23.01.2024, 22:07

Rusya işgalini sürdürürken Batı'dan savaşı bitirmeye değil de uzatmaya yönelik yardımlar alan Zelenski, savaşın 59. gününde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Kiev'in merkezinde, geniş güvenlik önlemlerin alındığı Khreşatik metro istasyonunda düzenlediği basın toplantısında konuşan Zelenskiy, savaşın ilk günlerinde Rus ordusunun başkente kadar geldiğini ama ağır çatışmalar sonucunda Rus askerlerin geri çekildiğini aktardı.

36 jet, 7 savaş gemisi adanın etrafını sardı: ABD'nin hamlesi savaş hazırlığı beraberinde getirdi 36 jet, 7 savaş gemisi adanın etrafını sardı: ABD'nin hamlesi... Haberi Görüntüle

"MARİUPOL'DEKİ VATANDAŞLARIMIZ ÖLDÜRÜLÜRSE VE İŞGAL BÖLGELERİNDE REFERANDUM YAPILIRSA ÇEKİLİRİZ"

Zelenski, Mariupol'ün kendileri için büyük önemi olduğunu vurgulayarak "Mariupol'de insanlarımız yok edilirse, işgal altındaki bölgelerde sözde referandumlar yapılırsa Ukrayna, (Rusya ile yapılacak) herhangi bir müzakereden çekilecek." diye konuştu.

Ordu gücüne güvenen Zelenski, "Elimizde yeterli silah olunca geçici olarak işgal edilen tüm bölgeleri geri alacağız." ifadelerini kullandı.

G7 Liderler Zirvesi'nde bomba karar: Rus varlıkları Ukrayna'ya verilecek G7 Liderler Zirvesi'nde bomba karar: Rus varlıkları Ukrayna'ya verilecek Haberi Görüntüle

"PUTİN İLE GÖRÜŞMEK ZORUNDAYIM"

Zelenski, Putin ile bir araya gelme konusu hakkında, şöyle konuştu:

"Rusya Devlet Başkanı ile görüşmek istemiyorum ancak eğer tüm konuları diplomasi yoluyla çözmeyi planlıyorsak bunu yapmak zorundayım. Putin’in uluslararası mahkeme karşısına çıkarılması ile ilgili ise insanları, çocukları öldürme emrini veren herkesin bu mahkeme karşısına çıkacağından eminim. Buna inanıyorum."

Zelenski, ülkesinde devam eden savaşın sona ermesi hususunda, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerde arabuluculuk konusuna değinerek "Arabulucu olmak isteyen devletler arasında Türkiye, lider olmak istediğini gösteriyor. Türkiye açık bir şekilde garantör ülkeler arasında yer almak istediği ve hazır olduğunu ifade ediyor." değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti dünya medyasında: Uçak gemisiyle ayrıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti dünya medyasında: Uçak gemisiyle ayrıldı Haberi Görüntüle

"RUSYA NÜKLEER KULLANABİLİR Mİ" SORUSUNA, "MÜMKÜN" YANITINI VERDİ

"Putin, nükleer silah kullanabilir mı?" sorusunu Zelenskiy, şöyle yanıtladı:

"Modern dünyada nükleer silah ancak gerçeklikle bağlantı kaybedildiğinde kullanabileceğine inanıyorum. Rusya yönetimi gerçeklikle bağlantısını ve dengesini kaybetmezse nükleer silah kullanmaz. Ancak bu silahın kullanılması mümkün mü? Evet. Buna inanıyor muyum? Buna inanmak istemiyorum."

Tek başına bir şehri haritadan silebilen bomba: 500 bin askerden daha etkili Tek başına bir şehri haritadan silebilen bomba: 500 bin askerden... Haberi Görüntüle

"UKRAYNA NATO'YU GÜÇLENDİRİR"

Zelenskiy, Ukrayna'nın NATO ile entegrasyon sürecine ilişkin gelişmeler konusunda, "Ukrayna’nın NATO’ya alınmaması büyük bir hataydı. NATO’ya alınmamız, ittifakı güçlendirir, Rusya’nın savaşı başlatmamasının garantisi olurdu. Bu stratejik bir hata idi." dedi.

İki lider veya heyetler arasındaki görüşmelerin devam ettiği sürece bunun Türkiye'de yapılmasının mümkün olup olmadığına ilişkin sorusunu yanıtlayan Zelenski, her türlü görüşmenin sadece somut sonuçlara odaklanması gerektiğine dikkati çekti.

Zelenskiy, "Odessa’ya 7 füze fırlatıldı. Bunların 2’sini vurduk. Sivillerin yaşadığı bir eve füze isabet etti. Saldırıda 8 kişi hayatını kaybetti, 18 veya 20 kişi yaralandı. Bir tane 3 aylık bebek yaşamını yitirdi. Savaş başladığında bu çocuk bir aylıktı. Nelerin olduğunu görüyor musunuz?" diye konuştu.

Akdeniz kıyıları şokta: Uzmanlar gizemli sesin kaynağı araştırılıyor! Deprem mi, patlama mı? Akdeniz kıyıları şokta: Uzmanlar gizemli sesin kaynağı araştırılıyor! Deprem mi,... Haberi Görüntüle

MOLDOVA DA İŞGAL EDİLECEK

Moldova’da tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester bölgesi meselesine de değinen Zelenski, "Transdinyester ve Moldova’da Mariupol gibi bir durum yaşanabilir mi? Evet, yaşanabilir. Durum zor. Teçhizat ve binlerce tank yoğunluğunu görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Sahilde yürürken dalgalara kapıldı! Genç modelin trajik ölümü yürek burktu! Sahilde yürürken dalgalara kapıldı! Genç modelin trajik ölümü yürek burktu! Haberi Görüntüle

RUSYA DURMAYACAK

Zelenski, Rusya’nın durmayacağını belirterek "Rusya’nın hedefi, karadan koridor sağlamaktır." ifadesini kullandı.

Yarın Kiev’de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Savunma Bakanı Lloyd Austin’i ağırlayacağını aktaran Zelenski, sözlerini şöyle bitirdi:

"Artık bize elleri boş gelmeleri mümkün değil. Sadece hediyeler ve bazı pastalar değil, aynı zamanda özel ürünler ve özel aletler de bekliyoruz. Amerika Birleşik Devletleri ile bir anlaşmaya varacağımızı veya şimdiye kadar üzerinde anlaşmaya vardığımız Ukrayna silah paketinin bir kısmını alacağımıza inanıyorum."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading