Yandex Metrica

Yüzyılın en uzun ay tutulması yaşanacak!

Yüzyılın en uzun ay tutulması yaşanacak!

19 Kasım Cuma sabahı son yüzyılın en uzun ay tutulması ve son 6 yüzyılın en uzun parçalı ay tutulması yaşanacak.

Dünya

23.01.2024, 18:18

Ay Tutulması, Ay'ın Güneş ışığını görmemesi sonucu oluşuyor. Bu yıl ikinci kez yaşanacak olan Ay Tutulması, son yüzyılın en uzunu olacak ve son 6 yüzyılın en uzun parçalı Ay Tutulması olacak. 

12 saniyenin değeri tam 25 milyon dolar: MIT'li kardeşlerden büyük vurgun 12 saniyenin değeri tam 25 milyon dolar: MIT'li kardeşlerden büyük... Haberi Görüntüle

19 KASIM CUMA SABAHI

Ay Tutulması 19 Kasım'da gerçekleşecek. Kuzey Amerika'da yaşayanlar bu olaya sabahın ilk ışıklarından önce şahit olabilecek. 2021 yılının ikinci tutulması olacak ve üstelik bir öncekiyle benzer yönlere de sahip. Yine Kuzey Amerika’ya uğraması ve batı kesimlerde net görülecek olması bunlardan biri. Batı tarafı sakinleri Güneş doğmadan önce tutulmanın en karanlık halini görebilecekler. 02.19 (Doğu saatine göre) sularında başlayan tutulma, maksimum saat 04.00 civarında tam haline ulaşacak ve 05.47 gibi sona erecek.

Kırmızı bölge kuşatıldı! Tanklar konuşlandı siyonist ordudan yeni tahliye emri Kırmızı bölge kuşatıldı! Tanklar konuşlandı siyonist ordudan yeni tahliye emri Haberi Görüntüle

SON 6 YÜZYILIN EN UZUNU GERÇEKLEŞECEK

Parçalı Ay Tutulması, yaklaşık olarak 3 saat 28 dakika 23 saniye sürecek ve bu da yüzyılın en uzun tutulması ve son 580 yılın yani neredeyse son 6 yüzyılın en uzun Parçalı Ay Tutulması olacak demek.  Diğerlerinden farklı olarak bu Ay Tutulması’nda Ay‘ın yüzde 97.4’ü Dünya‘nın gölgesinde saklanacak ve yalnızca güneydeki çok küçük bir kısmı gölgenin dışında kalacak. Çıplak gözle ya da dürbün ve küçük teleskopla izleyecekler için Ay’ın alt tarafı, diğer kısımlarından çok daha parlak koyu kırmızı ve koyu sarı tonlarında olacak. Tutulma, Kuzey Amerika ve Pasifik Okyanusu, Alaska, Batı Avrupa, Doğu Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya‘dan izlenebilecek. Doğu Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda gözlemcileri, tutulmayı baştan sona izleyemeyecek fakat maksimuma ulaştığı dakikaları kaçırmayacaklar.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading