Yandex Metrica

Sitede Ara

Yunan gazeteci sordu: "Adalar, Türkiye'nin mi? Yunanistan'ın mı?" ABD'li yetkili yanıt veremedi

Yunan gazeteci sordu: "Adalar, Türkiye'nin mi? Yunanistan'ın mı?" ABD'li yetkili yanıt veremedi

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Yunanistan'ın Ege'deki gayriaskeri statüdeki iki adaya silah sevkiyatına ilişkin soruya kaçamak yanıt verdi. Yunan gazetecinin Türkiye'nin mi? Yunanistan'ın mı?" sorusuna ise yanıt vermeden diplomatik yollarla farklılıkların çözülmesi gerektiği söyledi.

Dünya

23.01.2024, 19:51

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Yunanistan'ın Ege'deki gayriaskeri statüdeki iki adaya silah sevkiyatına ilişkin soruya, "NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil" yanıtını verdi.

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Yunanistan'ın Gayri Askeri Statüdeki Adalar'a (GASA) zırhlı birlik çıkarmasına yönelik bir soru üzerine, "Uluslararası toplumun Ukrayna halkının yanında olduğu ve Rus saldırganlığına karşı durduğu bir dönemde, şimdi NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil." dedi.

Cehenneme açılan kapı hızla genişliyor Cehenneme açılan kapı hızla genişliyor Haberi Görüntüle

ABD'Lİ YETKİLİDEN KAÇAMAK YANITLAR 

Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Ned Price, AA muhabirinin "Yunanistan'ın Ege'de GASA kapsamındaki adalara onlarca zırhlı araç ve tank çıkararak provoke ettiği gerilimin tırmanmasından endişe etmiyor musunuz?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Rusya'nın bir kez daha egemen bir devleti işgal ettiği, transatlantik toplum ve uluslararası toplumun Ukrayna halkının yanında olduğu ve Rus saldırganlığına karşı durduğu bir dönemde, şimdi NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil. NATO müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak ve her türlü zor farklılıkları çözmek için diplomatik olarak birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz."

Sözcü toplantı sırasında, Yunan bir gazetecinin "Adalar hangi ülkenin egemenliği altındadır, Türkiye'nin mi? Yunanistan'ın mı?" sorusuna ise yanıt vermeden diplomatik yollarla farklılıkların çözülmesi gerektiği vurgusunu yineledi.

Yunanistan'ın uluslararası hukuka aykırı şekilde Ege'deki GASA kapsamında bulunan Midilli ve Sisam adalarına zırhlı araçlar sevk ettiği ortaya çıkmıştı.

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın Midilli ve Sisam adalarına ABD menşeli zırhlı araçlar konuşlandırması sebebiyle Yunanistan ve ABD'ye protesto notası vermişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading