Yandex Metrica

Vucic'ten Kosova açıklaması: Erdoğan ile görüşmeye hazırım

Vucic'ten Kosova açıklaması: Erdoğan ile görüşmeye hazırım

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kosova konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Sırbistan'ın dostu olarak gördüklerini söyleyen Vucic, Bayraktar TB2'lerin hem Kosova'ya hem de Sırbistan'a satılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Dünya

23.01.2024, 22:17

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Dünya Ekonomik Forumu'na (WEF) katılmak üzere geldiği Davos'ta Kosova gerilimi ile ilgili konuştu.

İsrail'in balonu patladı! İntihar dronu ile vurdular İsrail'in balonu patladı! İntihar dronu ile vurdular Haberi Görüntüle

'UMARIM BÖLGEDE İSTİKRAR VE BARIŞI KORUYABİLİRİZ'

Kosova'daki gerilim hakkında konuşan Vucic, "Umarım bölgede istikrar ve barışı koruyabiliriz." dedi. Foruma katılan ülkelerden bazıları ile farklı görüşlere sahip olduklarını belirtti ve BM Sözleşmesi ve BM kararına uymak ve saygı duymak zorunluyken Sırbistan ve Sırbistan'ın toprak bütünlüğü hakkında tartışmaya başlandığında konunun bu yönüyle ele alınmadığını söyledi.

1.600 yıllık hazine arkeologları hayrete düşürdü: Öğretmenin bahçesinden tarih fışkırdı 1.600 yıllık hazine arkeologları hayrete düşürdü: Öğretmenin bahçesinden tarih fışkırdı Haberi Görüntüle

'SAVAŞ ÖNGÖRMÜYORUM'

Vucic, sözlerine şu şekilde devam etti:

Böyle olursa o zaman kim BM Sözleşmesi'ni ve kararını ciddiye alır. Ancak yine de (Balkanlar'da) istikrarı ve barışı korumak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. (Kosova-Sırbistan geriliminde) Bir savaş öngörmüyorum. Umarım tüm zorlukların üstesinden gelebiliriz.

500 bin askere özel görev: Gidin o şehri haritadan silin 500 bin askere özel görev: Gidin o şehri haritadan silin Haberi Görüntüle

'ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMEYE HAZIRIM'

Kosova hakkında farklı fikirlere sahip olsalar da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Sırbistan'ın gerçek dostu oalrak gördüklerini söyleyen Vucic, şöyle konuştu:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile her zaman farklı konularda konuşuyorum, bu konuyu (Kosova-Sırbistan gerginliği) ve diğer konuları da kendisiyle görüşmeye hazırım.

Sırp lider, ayrıca, Kosova gerginliğini tartışmaya ve zor zamanları nasıl aşacaklarını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın buna katkısının neler olabileceğini görmeye hazır olduklarını söyledi.

BMGK toplantısında Reisi krizi: İsrailli elçi küplere bindi BMGK toplantısında Reisi krizi: İsrailli elçi küplere bindi Haberi Görüntüle

'BAYRAKTAR TB2'LERİN KOSOVA'YA SATILMASI KABUL EDİLEMEZ'

Sırbistan-Türkiye ilişkilerinin çok iyi olduğunu söyleyen Vucic, ilişkileri geliştirmek için farklı alanlarda birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Kosovalı yetkililer geçtiğimiz haftalarda Türkiye'den Bayraktar TB2 almak istediklerini söylemişti. Bu konu hakkında konuşan Vucic, Bayraktar TB2'lerin hem Sırbistan'a hem de Kosova'ya satılmasının kendileri için kabul edilemez olduğunu söyledi ve "Ayrıca biz Türkiye'den Bayraktar 2'nin yanı sıra birçok farklı askeri malzeme de almak istiyoruz." dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading