Yandex Metrica

Uluslararası medyada gündem KAAN! Dünya hayran kaldı: Türklerin yeni devi!

Türkiye'nin ilk 5. nesil savaş uçağı KAAN dünya medyasında manşetleri süslemeye devam ediyor. Analizlerde, uçağın Türkiye için önemine vurgu yapılırken, Türkiye'nin savunma sanayiindeki altın çağı uzmanların dikkatini çekiyor.

Dünya

18.03.2024, 03:12

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen ve geçtiğimiz hafta Pilot Barbaros Demirbaş tarafından gökyüzüne çıkarılan KAAN, dünyada manşet olmaya devam ediyor. Son olarak ABD'nin köklü bilim ve teknoloji dergisi "Popular Mechanics" KAAN'a yönelik bir analiz paylaştı.

Katil İsrail'den Hamas yetkililerine suikast Katil İsrail'den Hamas yetkililerine suikast Haberi Görüntüle

"ANKARA'NIN TİTANI GÖKLERE ÇIKTI"

ABD merkezli teknoloji dergisinde yer alan analizde, "Türklerin ilk savaş uçağı, tarihi uçuşunu gerçekleştirdi, Ankara'nın yeni 'Titanı' göklere çıktı" ifadeleri dikkat çekti.

ABD'den yerli savaş uçağı KAAN incelemesi: Türklere sakın bulaşmayın ABD'den yerli savaş uçağı KAAN incelemesi: Türklere sakın bulaşmayın Haberi Görüntüle

"KAAN F-22'YE BENZİYOR"

Söz konusu analizi kaleme alan yazar Sebastien Roblin, modern ve beşinci bir nesil uçak inşa etmenin zorluklarını anımastarak, KAAN’ın ABD'in en gelişmiş savaş uçaklarından olan F-22'ye benzerliğine dikkat çekti. Roblin ayrıca uçağın yüzeylerinin Türk şirketlerinin F-35 jetleri için ürettiği karbonlarla kaplı olmasına da vurguda bulundu.

Kolombiya'dan İsrail kararı! Soykırım davasına 'müdahil' oldular Kolombiya'dan İsrail kararı! Soykırım davasına 'müdahil' oldular Haberi Görüntüle

"TÜRKİYE İKİLİ İLİŞKİLERDE GÜÇ KAZANACAK"

KAAN’ın Türkiye’nin ileri savaş teknolojilerine olan cesur girişini temsil ettiğini ve potansiyel olarak yerli üretim bir savaş uçağıyla askeri yeteneklerinin farklı bir seviyeye geçeceğini belirten Roblin, kendi savaş uçağını üretecek olan Türkiye’nin bu şekilde uluslararası ilişkiler bağlamında kazandığı güce de işaret etti.

Hamas'tan müzakere açıklaması: 'Süreci İsrail tıkıyor' Hamas'tan müzakere açıklaması: 'Süreci İsrail tıkıyor' Haberi Görüntüle

"HİNDİSTAN'IN ÇOK ÖNÜNDE"

Analizine devam eden Roblin, KAAN’ın uzun yıllardır benzer bir proje üzerinde çalışan ancak uçağı henüz uçurmayı başaramayan Hindistan’ınkiyle karşılaştırarak, KAAN’ın çok önde olduğunu söyledi.

Katil İsrail'den İran'a tehdit: Sonuçlarına katlanacaklar Katil İsrail'den İran'a tehdit: Sonuçlarına katlanacaklar Haberi Görüntüle

"KAAN 100 MİLYON DOLARI AŞACAK"

Öte yandan yazar Roblin, KAAN’ın uçak başına 100 milyon dolar bandını geçeceğini ifade ederek,  bununla birlikte Ukrayna, Azerbaycan, Pakistan, Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin gelecekte potansiyel alıcılar olabileceğini belirtti.

Habere Tepki Ver

5

0

0

0

0

0

0

0

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Loading