Yandex Metrica

Sitede Ara

Ülkeniz SİHA gönderiyor, defolun gidin! Yönetim hıncını öğrencilerden çıkardı

Ülkeniz SİHA gönderiyor, defolun gidin! Yönetim hıncını öğrencilerden çıkardı

İran, Ukrayna işgalinde kullanılmak üzere Rus ordusuna kamikaze dron ve SİHA gönderince kabak bu ülkedeki öğrencilerin başına patladı. Kiev yönetimi İranlı öğrencileri sınır dışı ediyor.

Dünya

02.05.2024, 10:21

Ukrayna, Rus ordusuna insansız hava aracı desteği sunan İran'a karşı adımlarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde İran'ın Kiev Büyükelçisinin akreditasyonunu iptal ederek Menuçehr Muradi'yi 'sıfatsız' hale getiren Ukrayna yönetimi şimdi de ülkedeki İranlı öğrencileri sınır dışı etmeye başladı. 

Londra merkezli yayın yapan ve İran odaklı haberleriyle tanınan ManotoNews, Ukraynalı yetkililerin 'yasaklı' damgası bastığı pasaport fotoğrafını paylaşarak şunları yazdı:

"Ukrayna işgalinde İran'ın Rusya'ya verdiği desteğin ardından Kiev yetkilileri ülkede yaşayan İranlı öğrencileri sınır dışı etti ve öğrencilerin Ukrayna'ya girişleri 3 yıl boyunca yasaklandı."

Pasaportlarına damga basılarak deport edilen öğrencilerin Ukrayna'daki üniversitelerde okudukları belirtiliyor.

Cephede son haftalarda zor duruma düşen Rusya, insansız sistemlere ilişkin bir süredir temas yürüttüğü İran'dan İHA/SİHA ve kamikaze drone almış, bunları cephe hattında kullanmaya başlamıştı. 

Rus ordusuna SİHA sattıklarına ilişkin iddialar Tahran yönetimi tarafından ilk günlerde yalanlandı ama Ukraynalılar İran SİHA'larını düşürdükçe durum yadsınamaz şekilde açığa çıktı. 

İran yapımı Muhacir-6 adındaki SİHA'lardan biri daha Ukrayna'da tek parça olarak yere indirildi. 

Rusların kullandığı Şahid-136 adı verilen kamikaze dronlar zaman zaman Ukrayna askerlerine zarar verirken, cepheye gönderilen Muhacir-6 tipi SİHA'lar ise kolaylıkla düşürülüyor. Bu araçlardan biri bir süre önce Odessa kıyılarında denize düşürüldü. Önceki gün ise yine Muhacir-6 SİHA'sı Ukrayna ordusunca etkisiz hale getirilerek yere indirildi. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading