Yandex Metrica

Türkiye'nin dediği çıktı: Rusya, Moskova saldırısını DEAŞ'ın yaptığını kabul etti

Türkiye'nin dediği çıktı: Rusya, Moskova saldırısını DEAŞ'ın yaptığını kabul etti

Rusya’nın başkenti Moskova’da 22 Mart 2024’te Crocus Belediye Binası’na düzenlenen saldırıya ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı.

Dünya

24.05.2024, 21:04

Saldırıda 144 kişi ölmüş, 360 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı, DEAŞ’ın Horasan grubu üstelinmiş ancak Rusya, Ukrayna’yı işaret etmişti. Kiev yönetimi ise bu saldırının kendileri tarafından yapıldığını asla kabul etmedi.  Moskova saldırısı konusunda Rusya ilk kez DEAŞ’ın Horasan kolunun sorumluluğunu kabul etti.

Rusya haber ajansı RIA Novosti’nin aktardığı haberde, Rus Güvenlik Servisi Direktörü Alexander BORTNİKOV, yapılan soruşturma sonucunda teröristlerin hazırlanması, finansmanı, saldırı ve geri çekilmesinin Afgan-Pakistan bölgesindeki Horasan grubu militanları tarafından internet üzerinden koordine edildiğinin ortaya çıktığını söylediğine yer verildi. Habere göre, Rus hükümeti saldırının DEAŞ tarafından yapıldığını kabul etmesine rağmen Ukrayna bağlantısı olduğu yönündeki iddialarını da sürdürdü. Rus Güvenlik Servisi Direktörü Alexander BORTNİKOV, DEAŞ’ın saldırıyı hemen üstlendiğini dile getirirken, Ukrayna istihbaratının “varsayılan rolüne” de dikkat çekti. Alexander BORTNİKOV, “Soruşturma devam ediyor ancak Ukrayna askeri istihbaratının saldırıda doğrudan yer aldığını şimdiden kesin olarak söyleyebiliriz" dedi.

'Düşman kardeşler' arasında sınır gerilimi! Güney Kore askerleri silahlarını kuzeye çevirdi 'Düşman kardeşler' arasında sınır gerilimi! Güney Kore askerleri silahlarını kuzeye... Haberi Görüntüle

PUTİN, DEAŞ’I DAHA ÖNCE KABUL ETMİŞTİ

Rus Güvenlik Servisi Direktörü Alexander BORTNİKOV’un yaptığı açıklama, Rusya’nın saldırının DEAŞ’ın Horasan Vilayeti tarafından yapıldığını kabul ettiğini kesin bir şekilde ortaya koyuyor.

Bununla birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin aslında Mart ayının sonunda yaptığı bir açıklama ile bunu daha önceden kabul etmişti. Putin açıklamasında, saldırının "radikal İslamcılar" tarafından gerçekleştirildiğini, ancak saldırıya Kiev'in “sponsor” olduğunu ima etmişti.

İmzalar atıldı! Türkiye ile Venezuela arasında 3 yeni anlaşma: Türkiye altın arayacak İmzalar atıldı! Türkiye ile Venezuela arasında 3 yeni anlaşma: Türkiye... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE’NİN DEDİĞİ ÇIKTI

Moskova’daki dehşete imza atan DEAŞ’lı Shamsidin FARIDUNI ve Saidakram RAJABALIZODA’nın saldırı öncesinde kısa süreliğine Türkiye’ye gelmiş olması, saldırı sonrasında birçok okun Türkiye’ye dönmesine de sebep olmuştu. Türk güvenlik güçleri, saldırganların sadece “vizeleri bittiği için kısa süreliğine Türkiye’ye giriş yaptığını” açıklamıştı. Rus Güvenlik Servisi Direktörü Alexander BORTNİKOV’un yaptığı açıklama ise Türkiye’yi haklı çıkarır nitelikte.

Türkiye birçok kez saldırının Afganistan-Pakistan bölgesinde bulunan DEAŞ’ın Horasan Vilayeti tarafından yapıldığını dile getirmişti. Şimdi Alexander BORTNİKOV da yapılan incelemeler sonucunda saldırının Afgan-Pakistan bölgesindeki Horasan grubu militanları tarafından internet üzerinden koordine edildiğinin ortaya çıktığını söyledi.

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading