Yandex Metrica
SON DAKİKA
Türkiye tahıl krizini çözdü dünyada yer yerinde oynadı: Erdoğan'ın büyük başarısı

Türkiye tahıl krizini çözdü dünyada yer yerinde oynadı: Erdoğan'ın büyük başarısı

Dün İstanbul'da imzalanan tahıl koridoru anlaşma, dünya medyasının gündeminde. İtalyan basını, "Anlaşma, Türk diplomasisinin meyvesidir" derken, Fransız basını, tahıl anlaşmasını Erdoğan'ın büyük başarısı olarak gördü. İşte dünya basınında yer alan yorumlar...

Dünya

23.01.2024, 19:34

Savaşın başlamasıyla birlikte Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı sekteye uğramıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasi trafiği sonuç verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, bugün İstanbul'da, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" imzalanmıştı. İstanbul'da imzalanan anlaşma, dünya gündeminde yer aldı. İşte dünya basınında geniş yer bulan İstanbul'daki tarihi anlaşmanın yankıları ve gelen yorumlar...

BM'den İsrail'in kuşattığı Gazze'deki Nasır Hastanesi'ne ilişkin açıklama: Burası iyileşme... Haberi Görüntüle

KÜRESEL KRİZ HAFİFLEYECEK

Birçok uluslararası televizyon, imza törenini canlı yayınla izleyicilerine ulaştırdı. Uluslararası haber ajansı Reuters, anlaşmayı “Ukrayna ve Rusya, savaş devam ederken tahıl ihracat limanlarını yeniden açmak için anlaşma imzaladı” başlığıyla aboneleriyle paylaştı. BM ve Türkiye’nin anlaşmanın yapılmasına aracılık ettiğini aktaran Reuters, anlaşmanın küresel gıda krizini hafifletmeye yönelik umut verici ilerleme işareti olduğunu kaydetti.

25 yıldır gönüllü savaş yerlerinde çalışan Faslı doktordan acı sözler:... Haberi Görüntüle

''UMUT IŞIĞI''

The Associated Press, anlaşma için “Bir umut ışığı: Ukrayna ve Rusya, tahıl ihracat anlaşması imzaladı” başlığını kullandı.Anlaşmanın, dünya çapında oluşacak gıda güvenliği tehdidini sona erdirdiğine işaret eden Ajans, savaş nedeniyle Karadeniz limanlarında sıkışıp kalan 22 milyon ton tahıl ve diğer tarım ürünlerinin ihracını sağlayacağını kaydetti. Fransız Haber Ajansı AFP de “Savaşın yaklaşık 6'ıncı ayında Ukrayna ve Rusya, Türkiye ve BM ile tahılın Karadeniz'den tahliyesi konusunda anlaşma imzaladı" başlığıyla anlaşmaya ilişkin haberi aboneleriyle paylaştı.

AB'den, İsrail'e Gazze çağrısı: 'Refah bölgesine saldırı planından vazgeçin' Haberi Görüntüle

''ERDOĞAN'IN BÜYÜK BAŞARISI''

Fransa'nın Le Parisien gazetesi, İstanbul'daki anlaşma için "Ukrayna tahılı: Moskova ve Kiev küresel gıda krizini önlemek için ablukayı kaldıran bir anlaşma imzaladı" başlığını kullandı. Gazetenin haberinde, Ukrayna tahılının transferi için yapılan anlaşmayla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en büyük diplomatik başarılarından birine imza attığı kaydedildi. France 24 yorumcusu Bruno Daroux, aynı kanalda yaptığı konuşmada, bu anlaşmanın imzalanmasında BM'nin yanı sıra Türkiye’nin rolüne değinerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu anlaşmanın imzalanmasını sağladığına dikkati çekti.

Üç savaş uçağı vuruldu! Füzeler ödül törenindeki askerlerin üzerine yağdı Haberi Görüntüle

"ANLAŞMA, TÜRK DİPLOMASİSİNİN MEYVESİDİR"

İtalyan haber kanalı Rainews24, sosyal medya hesaplarından anlaşma haberini, “25 milyon ton buğday üzerindeki blokaj bugünden itibaren kalktı. Fiyatlar, savaş öncesi seviyelere düştü. Gıda krizinde aciliyetle son veren anlaşma, Türk diplomasisinin meyvesidir. ABD ve Kremlin, anlaşmayı alkışlarla karşılıyor” ifadeleriyle duyurdu. La Repubblica gazetesinin bugünkü baskısında, “Erdoğan, buğday konusunda Ruslarla Ukraynalıları uzlaştırdı” başlığı kullanıldı.

Cephede ikinci yıl hediyesi: 300 milyon dolarlık uçağı havada vurdular Haberi Görüntüle

İNGİLİZ BASINI: GIDA FİYATLARI DÜŞTÜ

İstanbul'daki imza töreni, tüm dünya basınında olduğu gibi İngiliz basınında da geniş yer buldu. BBC televizyonun internet sitesinde, anlaşmanın imzalanmasına ilişkin haberde, “umut ışığı” ifadesi kullanılarak, “Anlaşma haberlerinin ortaya çıkmasıyla emtia piyasalarında gıda fiyatları düştü.” denildi. Independent gazetesi, gıda krizinin anlaşmayla hafifleyeceğine dikkati çekerken şu ifadelere yer verdi; “Tahıl stoklarının önündeki engelin kaldırılması, buğday ve arpa gibi hayati ürünlerin fiyatlarını yükselten gıda krizini hafifletmeye yardımcı olacak.” ifadesi kullanıldı.

İsrail'den esir şartı: Filistinli sivillerin evlerine dönmelerine izin verilmiyor Haberi Görüntüle

''MİLYONLARCA İNSAN AÇLIK TEHLİKESİNDEN KURTULACAK''

CNN International televizyonun internet sitesinde, "Ukrayna tahıl anlaşması, küresel gıda krizinin olduğu dönemde kabul edildi" başlığına yer verildi. Haberde, anlaşmanın İstanbul'da, BM ve Türkiye'nin arabuluculuğunda gerçekleştiği vurgulanırken, Erdoğan'ın konuşmasında, "Anlaşma sonucunda milyonlarca insanın açlık tehlikesinden kurtulacağını" ilişkin demeci öne çıkarıldı. New York Times gazetesi de "Rusya ve Ukrayna, blokaj altındaki limanlardan tahıl çıkarmak için anlaşmaya vardı" başlığı ile verdiği haberde, anlaşmanın BM ve Türkiye'nin yardımlarıyla yapıldığı, söz konusu anlaşmanın tahıl fiyatlarını düşürmeye, küresel bir gıda krizini hafifletmeye yardımcı olmasının beklendiğine işaret edildi.

Belçika'dan Gazze'ye havadan yardım kararı: 'Durup izlemeyeceğiz' Haberi Görüntüle

RUS BASINI: ANLAŞMANIN TAHILIN DENİZ ÜZERİNDEN SEVKİYATINA YOL AÇMASI BEKLENİYOR

Rus haber ajansı TASS, “Ukrayna için koridorlar ve Rusya'ya yönelik kısıtlamaların gevşetilmesi” başlığıyla servis ettiği haberde, anlaşmaların detaylarına geniş yer ayırdı. Rus Kommersant gazetesi, İstanbul’daki görüşmeyi “Rusya, Türkiye ve BM, Ukrayna'dan tahılın çıkışı konusunda anlaşma imzaladı” başlığıyla okuyucularına servis etti. Haberde, “Anlaşmanın, tahılın deniz üzerinden sevkiyatına yol açması bekleniyor.” ifadesi kullandı. Bazı Rus devlet televizyon kanalları da Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun İstanbul’daki açıklamalarını detaylı şekilde aktardı.

Slovakya Başbakanı Fico: AB ve NATO ülkeleri Ukrayna'ya asker göndermeyi... Haberi Görüntüle

YUNANİSTAN: UMUT FENERİ

Yunanistan’da yayın yapan Kathimerini gazetesi, “Rusya-Ukrayna: Tahıl ihracatı anlaşmasında imzalar atıldı” başlıklı haberinde, anlaşmanın gıda krizinin aşılmasında faydalı olacağına vurgu yaptı. “Tahıl ihracatı için Rusya-Ukrayna Anlaşması İstanbul’da imzalandı” başlığını kullanan “CNN Greece” isimli haber portalı, haberinde, Guterres’in anlaşma için kullandığı “umut feneri” benzetmesine yer verdi. Haberde, tahıl stoklarının serbest kalmasının, fiyatlarda ani yükselişe neden olan gıda krizinin hafiflemesine yardımcı olacağı ifade edildi. Ethnos Gazetesi, anlaşmaya ilişkin gelişmeyi, küresel gıda krizine karşı hafifletici olabileceği için “hayati öneme sahip” olarak değerlendirdi. EFSYN Gazetesi de anlaşmayı, “dünyanın gıda güvenliğini tehdit eden savaş zamanındaki bir karşıtlığa son verecek” sözleriyle yorumladı.

Üç savaş uçağı vuruldu! Füzeler ödül törenindeki askerlerin üzerine yağdı Haberi Görüntüle

ÇİN HABER AJANSI ANLAŞMAYI SON DAKİKA HABERİ OLARAK DUYURDU

Çin haber ajansı Xinhua, gelişmeyi son dakika haberi olarak duyurdu. Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Rusya arasındaki anlaşmayla tahıl ihracatına ilişkin müjdenin geleceğini bildirdi.” ifadesine yer verdi.

Haberde, Erdoğan’ın, “Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Rusya ile Ukrayna temsilcilerinin katılımıyla imzalar atılacak, tarım koridoruyla ilgili sorunlar çözülmüş olacak. Bu imzaların ardından dünyaya müjdeyi vereceğiz.” sözleri aktarıldı.

İsrail’in Haaretz gazetesi ise haberi internet sitesinde, “Ukrayna-Rusya, dünyadaki gıda krizini hafifletmek için tahıl gıda anlaşması imzaladı” başlığıyla duyurdu.

Hindistan’da İngilizce yayın yapan Times Of India gazetesi, haberi, “Ukrayna ve Rusya, savaş devam ederken tahıl ihracat limanlarını yeniden açmak için anlaşma imzaladı.” başlığı ile okuyucularına duyurdu.

Haberde, anlaşmanın Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle kötüleşen uluslararası gıda krizinin hafifletilebileceğine dair umutları artırdığına işaret edildi.

The Hindu gazetesi ise haberinde, “Ukrayna ve Rusya, Karadeniz'de tahıl ihracatı için BM anlaşması imzaladı” başlığını kullandı.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading