SON DAKİKA
Türk hukukçulardan Lahey çıkarması! Soykırımcı İsrail'in suçları tek tek sıralandı!

Türk hukukçulardan Lahey çıkarması! Soykırımcı İsrail'in suçları tek tek sıralandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her konuşmasında “İsrail hukuk önünde savaş suçlarının hesabını verecek” sözünü uluslararası bir adımla somutlaştırdı. Türk heyeti soykırım delillerini Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kapısını çaldı.

Dünya

23.01.2024, 21:46

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her konuşmasında "İsrail insanlık suçu işliyor, hukuk önünde hesap verecek" sözleriyle gündemde tuttuğu çalışmayla Türkiye 3 bin 5 avukatın imzasıyla hazırlanan 3 klasörlük dosyayı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşıdı.

Ölüm listesi! Putin'e karşı gelenlerin sonu... Zehirlendiler, vuruldular, sürgün edildiler Haberi Görüntüle

SAVCILIĞA 1 SAAT SUNUM YAPILDI 

İstanbul 2. Baro Başkanlığı organizasyonuyla Hollanda Lahey'e giden 16 kişilik Türk heyeti halihazırdaki Filistin soruşturmasını yürüten savcılık ekibine 1 saat sunum yaptı.

İsrail'den Gazze'nin mahalleleri için ince plan: Yönetim Filistinli sivillere bırakılacak Haberi Görüntüle

DELİLLER 3 KLASÖRDEN OLUŞUYORDU 

3 klasörden oluşan deliller ve delillerin mahiyeti tek tek anlatıldı. Heyet, savcının sorduğu soruları da cevapladı. İstanbul 2. Baro Başkanı Yasin Şamlı başkanlığındaki 16 kişilik hukukçu heyette, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Cüneyt Yüksel ile Konya eski Milletvekili Ahmet Sorgun da yer aldı.

AB'den İsrail'in Batı Şeria'da yeni yerleşim planına tepki: Uluslararası hukukun... Haberi Görüntüle

BM'YE BAŞVURU YAPILACAK

Heyet Lahey'deki temaslarının ardından Cenevre'ye BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'ne geçti. Orada Filistin soruşturmasını yöneten ekibin lideriyle görüşüldü. Ona da başvurunun mahiyeti anlatıldı. Başvurunun önemli olduğu, gerekenin yapılacağı ifade edildi.

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva'dan terör devleti İsrail'e tepki:... Haberi Görüntüle

GAZETECİLERDEN ALINAN BİLGİLERDE DELİLLERE EKLENDİ 

Delillerin büyük bir kısmı bizatihi Gazze içinden elde edildi. Gazze'den yaralı olarak gelenlerin noter tasdikli beyanları, Gazze ile telefon irtibatı kurularak orada yaşayanların ve bu saldırılara maruz kalanların beyanları, bölgede görev yapan ve saldırılara bizzat tanıklık eden gazetecilerden alınan bilgiler delil klasörüne konuldu.

Erdoğan-Sisi görüşmesinde Libya ayrıntısı: Libya Ekonomi Bakanı açıkladı Haberi Görüntüle

İSRAİL'İN İŞLEDİĞİ SAVAŞ SUÇU TİPLERİ 

Ekipte bulunan İstanbul 2. No'lu Baro Başkanı Yasin Şamlı, "Temaslarımız çok olumlu geçti. Uluslararası Ceza Mahkemesi yargı yetkisine giren 4 suç var. Birincisi soykırım...İkincisi insanlığa karşı suçlar... Üçüncüsü savaş suçları, sonuncusu da saldırı suçları.... Gazze'de bu 4 suç tipinin hepsi işlenmiştir. Başvurumuzu bu doğrultuda yaptık ve çok önemli bir dilekçe hazırladık. Lahey ve Cenevre'ye 3 bin 5 kişilik dilekçe ile gittik ama halen imza verenlerin sayısı artıyor. Yeni gelen imzaları da ilave ediyoruz" dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading