Yandex Metrica

Trump'tan açık sözlü bir itiraf: ABD Kongresi'nin sahibi İsrail

Trump'tan açık sözlü bir itiraf: ABD Kongresi'nin sahibi İsrail

ABD'nin Eski Başkanı Donald Trump, İsrail'in Washington'daki yönetim gücünü ilk kez çok açık sözlerle itiraf etti. Trump yıllar boyunca ''İsrail'in kelimenin tam anlamıyla ABD Kongresi'ne sahip olduğunu'' söyledi. Trump bunu ''İsrail haklı biçimde kongreyi kontrol etti'' sözleriyle savundu.

Dünya

23.01.2024, 18:14

ABD'nin bir önceki başkanı Donald Trump, ABD Kongresi'ne dair itiraf niteliğinde açıklamalarda bulundu. Trump 2018 yılındaki Temsilciler Meclisi seçimlerinde bazı demokrat senatörlerin seçilmesine kadar, ABD Kongresi'nin İsrail hükümeti tarafından kontrol altında tutulduğunu söyledi. Trump bu denetimi 'haklı biçimde' sözleriyle savundu. 

Biden'ın silah tehdidi sonrası İsrail medyasından büyük itiraf: İhanete uğradık Biden'ın silah tehdidi sonrası İsrail medyasından büyük itiraf: İhanete uğradık Haberi Görüntüle

TRUMP: İSRAİL KONTROLÜ KAYBETTİ

Trump'ın tepki gösterdiği aslında dört Demokrat kadın vekil.  Manga olarak bilinen ve beyaz tenli olmayan 4 Demokrat kadın Kongre üyesi o isimler, Alexandria Ocasio-Cortez, Ilhan Omar, Ayanna Pressley ve Raşide Tlaib.

abd manga

Demokrat Parti'nin senatörlerini eleştiren ''Demokratlar seçilip İsrail'İn Filistinli sivillere muamelesine dair eleştiriyi benimsediği zamana kadar, İsrail'in kelimenin tam anlamıyla Kongre'ye sahip olduğunu'' ifade etti.  Trump, ''İsrail çok güçlüydü, çok güçlü. Bugün ise tam tersi'' sözleriyle İsrail'in kontrolü kaybettiğini iddia etti.

Kassam Tugayları işgalcilere ağır kayıplar verdiriyor: Çok sayıda İsrail askeri öldürüldü Kassam Tugayları işgalcilere ağır kayıplar verdiriyor: Çok sayıda İsrail askeri... Haberi Görüntüle

DEMİR KUBBE'NİN FİNANSE EDİLMESİNE TEPKİ GÖSTERMİŞLERDİ

Trump'ın ''İsrail artık ABD siyasetini kontrol edemiyor'' sözleriyle tepki gösterdiği konu, Demokrat partinin liberal kanadından bazı üyelerin İsrail'in "Demir Kubbe" savunma sisteminin yenilenmesi için ek finansman sağlama konusuna yönelik muhalefeti.

ABD'den İsrail'e verilmesi planlanan 1 milyar dolarlık askeri yardım fonunun, Demokratlar içindeki liberal kanattan yükselen itirazlar üzerine, bütçeden  ilişkin yasa tasarısından çıkarılmıştı. Ancak İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ''Bu teknik bir erteleme'' sözleriyle Tel Aviv'in Washington'daki sarsılmaz kontrol mekanizmasını gözler önüne sermişti.

abd demir kubbe

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading