Yandex Metrica

Sitede Ara

TCG KINALIADA'yı selamlayan savaş uçağı denize çakıldı

Türk donanmasına ait TCG KINALIADA korvetini selamlayan Bangladeş Silahlı Kuvvetlerine ait bir savaş uçağı denize çakıldı. Milli Savunma Bakanlığı, Bangladeş Silahlı Kuvvetlerine geçmiş olsun dileklerini iletirken, pilotun sağlık durumunun iyi olduğu ifade edildi.

Dünya

21.05.2024, 22:12

134 yıl önce Japonya’ya iade-i ziyaret yapan Ertuğrul Firkateyni anısına 8 Nisan'da Uzak Doğu'ya tarihi bir sefer yapan TCG Kınalıada Korveti, Bangladeş limanında elim bir kazaya şahit oldu. 

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümünden sonra merak ediliyor! Dünyada hangi liderler uçak kazasında hayatını kaybetti? İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümünden sonra merak ediliyor! Dünyada hangi liderler... Haberi Görüntüle

TCG KINALIADAYI'YI SELAMLARKEN ÇAKILDI

TCG Kınalıada Korveti'ni selamlayan Bangladeş Silahlı Kuvvetlerine ait bir savaş uçağı kırıma uğradı. Konuya ilişkin açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı (MSB), sağlık durumu iyi olan pilota ve Bangladeş Silahlı Kuvvetlerine geçmiş olsun dileklerini iletti.

Ertuğrul Firkateyni anısına düzenlenen seferde TCG Kınalıada, Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkilerin 100. yıl dönümü nedeniyle aynı rotadan Japonya’ya doğru yola çıktı. 4,5 ayı kapsayacak seferinde 20 ülkede 24 liman ziyareti gerçekleştirecek.

İsrail medyasından dikkat çeken Akıncı analizi: Öve öve bitiremediler İsrail medyasından dikkat çeken Akıncı analizi: Öve öve bitiremediler Haberi Görüntüle

ERTUĞRUL FIRKAYENİ

Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılan Osmanlı fırkateyni, 79 metre boyunda, 15,5 metre genişliğinde  8 metreye yakın su çekiyor ve 60 ton su alıyordu. ayrıca görkemli gemi aldığı kömürle de 10 mil süratle 9 saat seyredebiliyordu.

Dönemin padişahı II. Abdülhamid, 1887 yılında Japonya İmparatoru Meiji'nin akrabası Prens Komatsu Akihito'nun bir savaş gemisiyle İstanbul'u ziyaret etmesinin ardından Japonya'ya bir heyet gönderilerek iade-i ziyaret yapılmasını talep etmişti. Japonya seferine çıkmaya hazırlanan Ertuğrul Fırkateyni  II. Abdülhamid’den Japon İmparatoruna mücevherli imtiyaz nişanı ve diğer hediyeleri götürecekti.

Hayalet denizaltılar göreve hazır: Gemiler onu göremez, duyamaz, vuramaz Hayalet denizaltılar göreve hazır: Gemiler onu göremez, duyamaz, vuramaz Haberi Görüntüle

GÖRKEMLİ GEMİ KAYALARA ÇARPTI, BATTI

Osmanlı Fırkateyni Ertuğrul, Temmuz 1889’da İstanbul’dan yola çıktı. Kafile, uğradığı ülkelerin halkları ve Müslümanlar tarafından görkemli sevgi gösterileriyle karşılandı, gemiyi kimi zaman binlerce kişiden oluşan gruplar ziyaret etti. Gemi, 11 ay sonra 7 Haziran 1890 tarihinde Japonya’nın Yokohama Limanı'na vardı.

Japonya'da sevgi gösterileri ile karşılanan Ertuğrul Fırkateyni Japon sularında kaldığı üç ay boyunca etrafındaki binlerce Japon kayığına 50 kişilik bandosuyla konserler verdi. Ertuğrul Fırkateyni planlandığı gibi 15 Eylül 1890 tarihinde Yokohama Limanı’ndan ayrıldı. Kalkışta hava koşulları iyi geçti, ancak ertesi gün, akşam saatlerinde güçlenen rüzgâr ile birlikte şiddetli dalgalar altında gemi zorlukla ilerliyordu. 40 m (130 ft) yüksekliğindeki mizena babafingo kırıldı ve sallanarak diğer yelkenlere vurarak ciddi hasara neden oldu.

Geri dönüşte fırtına güçlenmeye devam etti ve Ertuğrul Fırkateyni 18 Eylül 1890’da kayalara çarparak battı. Kazadan sadece 69 denizci kurtulabildi, Gemi Komutanı Mirliva Osman Paşa da dahil olmak üzere diğer mürettebat öldü.

 

Habere Tepki Ver

9

8

3

8

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading