Yandex Metrica

Sitede Ara

Stoltenberg, NATO Zirvesi öncesi basın açıklaması yaptı

Stoltenberg, NATO Zirvesi öncesi basın açıklaması yaptı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO karargahında zirveden önce basın açıklaması yaptı. Türkiye, Rusya ve Çin üzerinde değerlendirmeler yapan Stoltenberg, bugünkü zirveyle yeni bir bölüm açtıklarını söyledi.

Dünya

23.01.2024, 21:56

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün başlayacak olan NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesi basın açıklaması yaptı. Stoltenberg, zirve öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Bugün transatlantik ilişkilerimizde yeni bir bölüm açıyoruz." diyen Stoltenberg, ilk olarak Rusya ve Çin'in zirvede ele alınacak konular olduğunu belirtti.  Stoltenberg: "Rusya ile ilişkilerimiz, soğuk savaşın sona ermesinden bu tarafa en düşük seviyede. Bunun nedeni Rusya'nın agresif eylemleri. NATO liderlerinin Rusya'ya yönelik 'diyalog ile birleştirilmiş güçlü savunma' şeklindeki ikili yaklaşımımızı onaylayacaklarına eminim." dedi.


Çin'e dair değerlendirmelerde de bulunan Stoltenberg, "Çin ile fırsatlar var. Çin ile iklim değişikliği ve silahların kontrolü konusunda çalışmalıyız. Ancak Çin'in askeri güçlenmesi, artan etkisi ve zorlayıcı tavırları da güvenliğimiz bakımından bazı sınamaları ortaya koyuyor. Bunlara İttifak olarak birlikte eğilmeliyiz." şeklinde konuştu.

TÜRKİYE VE ABD GİBİ ÜLKELER AFGANİSTAN İÇİN DİYALOG HALİNDE

Jens Stoltenberg, NATO'nun Afganistan'daki misyonunu sona erdirme kararıyla ilgili yöneltilen bir soru üzerine, Afganları desteklemeye devam edeceklerini ve Afgan güvenlik güçlerine mali yardımın devam edeceğini aktardı. Afgan güvenlik güçlerinin ülke dışında eğitimi üzerinde çalıştıklarını bildiren Stoltenberg, şöyle devam etti:

"Havaalanı dahil kritik altyapıların nasıl sürdürülebilir olacağı konusunda da çalışıyoruz. NATO destek sağlamayı planlıyor. Kabil'de uluslararası bir havalimanını nasıl sürdürülebilir yapacağımız konusunda ABD ve Türkiye gibi bazı NATO ülkeleri de doğrudan diyalog içindeler. Bu hem NATO müttefikleri hem de tüm uluslararası camia için diplomatik mevcudiyet ve yardımların devamı bakımından önemli."

KUVVETLİ BİR BİRLİK MESAJI

Stoltenberg, liderlerin NATO 2030 gündemini de bugün gerçekleşecek toplantıda onaylayacağını kaydederken bunun kolektif savunmanın güçlendirilmesi, mukavemetin kuvvetlendirilmesi ve NATO'nun teknolojisinin ilerletilmesini içerdiğini ifade etti.

NATO tarihinde bugün ilk defa "iklim değişikliği ve güvenlik" başlığının da bir zirvede konuşulacağını ifade eden Stoltenberg, savunma harcamalarındaki artışın ise sürmesi gerektiğini belirtti.

Stoltenberg, "Bugün alacağımız kararlarla güçlü bir birlik ve kararlılık mesajı vereceğimize, NATO'yu küresel rekabet ortamında daha güçlü yapacağımıza inanıyorum." dedi.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading