Yandex Metrica

Stoltenberg açıkça tehdit etti: Nükleer silahlar var olduğu sürece...

Stoltenberg açıkça tehdit etti: Nükleer silahlar var olduğu sürece...

NATO'dan Çin ve Rusya'ya açık tehdit geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD'nin nükleer caydırıcılığını mütttefik ülkelere genişletmesi gerektiğini söyledi.

Dünya

23.01.2024, 22:18

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltengerg Rusya ve Çin'i açıkça tehdit etti. Güney Kore'yi ziyaret eden Stoltenberg, burada yaptığı konuşmada Kuzey Kore'nin artan tehdidine dikkat çekti ve ABD'nin nükleer caydırıcılığını genişletmesi gerektiğini söyledi. 

Güney Kore ajansı Yonhap, Kore Yarımadası'ndaki jeopolitik riskler hakkında araştırmalar yürüten CHEY İleri Çalışmalar Enstütisü'nde konuşan Stoltenberg'in sözlerini aktardı.

Nasrallah'tan İsrail'e karşı mücadele çağrısı: 'Çatışmanın bir parçası olabilecek olan olmalıdır' Nasrallah'tan İsrail'e karşı mücadele çağrısı: 'Çatışmanın bir parçası olabilecek olan... Haberi Görüntüle

'NÜKLEER SİLAHLLAR VAR OLDUĞU SÜRECE NÜKLEER CAYDIRICILIK ÇOK ÖNEMLİ'

Nükleer silahlar var oldukça NATO'nun bir "nükleer ittifak" olacağını belirten Stoltenberg, Rusya, Çin ve Kuzey Kore'nin nükleer tehditleri ortadayken ABD ve Fransa gibi NATO müttefiklerinin nükleer silahları terk etmesinin daha büyük tehlike doğuracağını söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

Nükleer silahlar var olduğu sürece özellikle Rusya gibi otoriter güçler bunlara sahip olmaya, mobilize etmeye yönelik büyük yatırımlar yaparken, Çin'de gördüğümüz gibi fırlatılmaya hazır silahların sayısı artıyorken ve de Kuzey Kore'nin yaptıklarını gördüğümüzde, nükleer caydırıcılığın hala çok önemli bir görev olduğunu anlıyoruz.

BM duyurdu: Soykırımcı İsrail ordusu resmen kara listede BM duyurdu: Soykırımcı İsrail ordusu resmen kara listede Haberi Görüntüle

'GÜNEY KORE ABD'NİN SAĞLADIĞI CAYDIRICILIK ŞEMSİYESİNDEN YARARLANIYOR'

Güney Kore'Nin NATO'nun Nükleer Planlama Grubu benzeri bir yapı içinde ABD ile nükleer silah paylaşımına ihtiyacı olup olmadığı konusunda konuşan Stoltenberg, şu ifadeleri kullandı:

Genişletilmiş caydırıcılık dediğimiz şeyin ne olduğunun anlaşılması önemli. Bazı NATO müttefikleri ve Güney Kore gibi bazı ortaklar, nükleer silahlara sahip olmasalar da ABD'nin sağladığı nükleer caydırıcılık şemsiyesinden yararlanıyor. Bu, nükleer silahların yayılmasını önlemenin en önemli yolu.

İki günlük ziyaret için Güney Kore'ye giden Stoltenberg, Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin ile yaptığı görüşmede Ukrayna Savaşı'nda Kuzey Kore'nin Rusya'ya verdiği desteği hatırlattı. Stoltenberg'in Güney Kore ziyaretinin ardından 30 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında Japonya'yı ziyaret etmesi bekleniyor. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading