Yandex Metrica

Sitede Ara

Soykırım ortaklarının arası açıldı! Netanyahu'dan Biden'ın silah tehdidine dikkat çeken yanıt

Soykırım ortaklarının arası açıldı! Netanyahu'dan Biden'ın silah tehdidine dikkat çeken yanıt

Soykırımın başından beri terör devletinin yanında saf tutan ABD Başkanı Joe Biden'ın silah sevkiyatını durdurma tehdidine tepkiler devam ederken Netanyahu'dan dikkat çeken bir paylaşım geldi. İsrail Başbakanı Netanyahu, Holokost Anma Günü'ndeki "Yalnız kalmamız gerekirse, yalnız kalırız" ifadesini yeniden paylaştı.

Dünya

15.05.2024, 13:53

8 ay önce başlayan soykırımın başından beri terör devletinin yanında saf tutan ve Netanyahu'ya sonsuz destek veren ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in Refah'a geniş çaplı bir saldırıyla girmesi durumunda bu ülkeye silah göndermeyi durduracağını açıkladı.

Biden, "Eğer Refah'a girerlerse o zaman Refah'ta ve diğer şehirlerde kullanılan silahları göndermeyeceğimi açıkça belirttim." ifadelerini kullandı.

Şimdiye kadar 35 bini aşkın masum Filistinliyi katleden İsrail ordusu, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş 1.5 milyon Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentinin doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istedi. İsrail güçleri, Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır ile olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurdu.

İsrail'de 'soykırım kabinesi' karıştı: Irkçı Ben-Gvir'e yumruklu saldırı İsrail'de 'soykırım kabinesi' karıştı: Irkçı Ben-Gvir'e yumruklu saldırı Haberi Görüntüle

''GEREKİRSE YALNIZ KALIRIZ''

Joe Biden'ın silah sevkiyatını durdurma kararı İsrail'de büyük bir tepkiye neden oldu. Birçok bakan Biden'a ateş püskürürken bir tepki de Netanyahu'dan geldi.

Konuya ilişkin henüz resmi açıklama yapmayan İsrail Başbakanı, ülkesinde 5 Mayıs'ta gerçekleştirilen Yahudi Soykırımı (Holokost) anma günündeki konuşmasını sosyal medya üzerinden yeniden paylaştı.

Netanyahu, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

"Feci Holokost'ta dünyada büyük liderler kenarda öylece durdu. Holokost'un ilk dersi, biz kendimizi korumazsak, kimse bizi korumaz. Eğer ki yalnız kalmamız gerekirse, yalnız kalırız." 

Yahudi işgalciler gıda yüklü TIR'a saldırdı! Filistinli şoförü öldüresiye dövdü Yahudi işgalciler gıda yüklü TIR'a saldırdı! Filistinli şoförü öldüresiye dövdü Haberi Görüntüle

HERZOG: BIDEN HAKKINDA AÇIKLAMALAR YAPMAYIN

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ise hükümet yetkililerine "Biden hakkında sorumsuz açıklamalar yapmayın" çağrısında bulundu. Herzog, "İsrail devletinin ulusal güvenliğine, çıkarlarına zarar veren sorumsuz ve aşağılayıcı açıklama ve sosyal medya paylaşımlarından hepimiz kaçınmalıyız" dedi.

İsrail'in aşırı sağcı Kültürel Miras Bakanı Amichay Eliyahu, ABD Başkanı Joe Biden'ın Refah'a geniş çaplı bir saldırıyla girmesi durumunda İsrail'e silah göndermeyi durduracağı yönündeki açıklamasına sosyal medyadan yanıt verdi.

Son dakika... Aliyev'den Fransa'ya Ermenistan uyarısı: 'Kimse bizi olacaklardan sorumlu tutmasın' Son dakika... Aliyev'den Fransa'ya Ermenistan uyarısı: 'Kimse bizi olacaklardan sorumlu... Haberi Görüntüle

NAZİLERLE ANLAŞMAYA BENZETTİ

Eliyahu, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, İkinci Dünya Savaşı öncesi İngiltere ile Nazi Almanya'sı arasında 1938 yılında imzalanan Münih Paktı'nı hatırlatırken Biden'ı Nazilerle anlaşma yapan İngiltere Başbakanı Neville Chamberlain'e benzetti.

Son dakika... İşgalci İsrail, Refah'a saldırı başlattı: 50'den fazla yer bombalandı Son dakika... İşgalci İsrail, Refah'a saldırı başlattı: 50'den fazla yer... Haberi Görüntüle

''ONURSUZLUĞU SEÇİYOR''

Eliyahu açıklamasının devamında şunları kaydetti;

"Biden, Winston Churchill gibi olabilir, ama Chamberlain olmayı tercih ediyor. Onursuzluğu tercih ediyor, bunun sonucunda onu hem onursuzluk hem savaş bulacak." 

Biden'a tepki gösterenler arasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun partisi Likud Milletvekili Tali Gottlieb de vardı. Tali Gottlieb, Washington yönetiminin Tel Aviv'e silah sevkiyatını durdurma kararı alması ardından, ABD'nin hassas füzeler vermemesi halinde Gazze'yi hassas olmayan füzelerle vuracakları tehdidinde bulundu.

Filoya iki yeni gemi daha! O tarihte denize inecek: Dümeni Karadeniz'e kıracak Filoya iki yeni gemi daha! O tarihte denize inecek: Dümeni... Haberi Görüntüle

''GAZZE'DE ON BİNAYI ÇÖKERTİRİM''

Sevkiyatın durdurulmasına karşılık Gazze'yi hedef alacakları tehdidinde bulunan Gottlieb, şu ifadeleri kullandı;

"ABD bizi hassas saldırı füzeleri vermemekle tehdit ediyor. Evet, ABD'ye haberlerim var. Bizim de hassas olmayan füzelerimiz ve kendimizi koruma hakkımız var. Bu yüzden belki hassas füzeler kullanarak belirli bir odayı veya binayı yıkmak yerine hassas olmayan füzelerimizi kullanarak (Gazze'de) on binayı çökertirim. On bina. Kullanacağım. Yapacağım şey bu."

''HAMAS, BIDEN'I SEVİYOR''

İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Biden’ın İsrail’in Refah’a kara saldırısına tepki gösterdi.

Aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Hamas Biden’ı seviyor." ifadesini kullandı.

İsrail'deki ana muhalefet lideri Yair Lapid de sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Ben-Gvir’in paylaşımına tepki gösterdi.

Lapid, açıklamasında, "(İsrail Başbakanı) Netanyahu bugün Ben Gvir'i (kabineden) kovmazsa, ordudaki her askeri ve İsrail Devleti'ndeki her vatandaşı tehlikeye atar." ifadelerine yer verdi.

 

Habere Tepki Ver

1

0

1

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Loading