Yandex Metrica

Sitede Ara

Soykırım ortağı ABD'de İsrail'e 'savunma yardımı' onaylandı! Kesenin ağzı sonuna kadar açıldı

Soykırım ortağı ABD'de İsrail'e 'savunma yardımı' onaylandı! Kesenin ağzı sonuna kadar açıldı

ABD Senatosu, Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a 95 milyar dolarlık yardım paketini onayladı. İsrail'in Gazze'de aylardığı devam ettitdiği soykırıma en başından bu yana koşulsuz destek veren ABD Başkanı Joe Biden, tasarı masasına gelir gelmez imzalayacağını ve Ukrayna ile İsrail'e en acil şekilde askeri yardım göndereceklerini belirtti.

Dünya

08.05.2024, 09:23

ABD başta olmak üzere birçok ülkenin desteğini arkasına alarak Gazze'de aylardır soykırım yapan İsrail, şu ana kadar 34 bini aşkın masum Filistinliyi katletti. Dünya kamuoyunun ateşkes çağrısına kulağını tıkayan ve Refah'a operasyon hazırlığı yapan İsrail, yeni bir katliam için ABD'den yardım almaya devam ediyor.

ABD Senatosu, içinde Ukrayna'ya 61 ve İsrail'e 26 milyar dolarlık askeri yardımın da yer aldığı toplam 95 milyar dolarlık dış yardım paketini onaylayarak Beyaz Saray'a gönderdi.

Putin önerdi! Rusya'da yeni kabineye kritik atamalar: Şoygu'ya yeni görev Putin önerdi! Rusya'da yeni kabineye kritik atamalar: Şoygu'ya yeni görev Haberi Görüntüle

78 'EVET' OYU İLE KABUL EDİLDİ

ABD Temsilciler Meclisi'nin geçen hafta sonu onaylayarak Senato'ya gönderdiği dış yardım paketi, Senato Genel Kurulu'nda gece geç saatlerde yapılan oylamada 18 hayır oyuna karşılık 78 evet oyu ile kabul edildi.

İçinde 4 ayrı tasarıyı barındıran ve Senato'da birleştirilerek tek bir paket haline getirilen tasarı, senatörlerin ezici çoğunluğu ile onaylanırken, aralarında bağımsız Senatör Bernie Sanders gibi isimlerin de olduğu bazı Demokrat isimler İsrail'e verilen desteğe, bazı Cumhuriyetçi senatörler de Ukrayna'ya sağlanan desteğe karşı çıkarak hayır oyu verdi.

İran halkından flaş iddia: AKINCI TİHA askeri üslerimizi görüntüledi! İran halkından flaş iddia: AKINCI TİHA askeri üslerimizi görüntüledi! Haberi Görüntüle

İSRAİL'E 26 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ DESTEK

Senato onayının ardından Beyaz Saray'a gönderilen pakette, 61 milyar dolar Ukrayna'ya askeri destek, 9 milyar doları Gazze dahil savaş bölgelerine insani yardım olacak şekilde 26 milyar dolar İsrail'e askeri destek, 8,1 milyar dolar da Hint-Pasifik bölgesine (Tayvan) destek amacıyla tahsis ediliyor.

Senato'da onaylanan pakette yer alan son tasarıda ise ABD'de bulunan Rusya'ya ait varlıkların dondurularak Ukrayna'ya yardım amacıyla kullanılabilmesinin ve TikTok'un ABD'de yasaklanmasının da önü açılıyor.

Reisi'nin özel kalemi anlattı: İşte son 30 saniyede yaşanan dehşet dolu anlar Reisi'nin özel kalemi anlattı: İşte son 30 saniyede yaşanan dehşet... Haberi Görüntüle

BIDEN'DAN AÇIKLAMA

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, tasarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Biden, tasarının masasına ulaşmasıyla birlikte çarşamba günü tasarıyı imzalayacağını bildirdi.

Biden, tasarının yasalaşmasının ardından ABD'nin en hızlı şekilde Ukrayna'ya destek göndereceğini, bununla birlikte "İran tehdidine karşı" İsrail'e askeri destek sağlanacağını ve Gazze dahil çeşitli insani kriz bölgelerine yardım göndereceklerini belirtti.

Habere Tepki Ver

0

0

1

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading