banner2

Son dakika: Tayvan'da 7,2 büyüklüğünde deprem

Tayvan'da 7.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Dünya 18.09.2022, 10:08 18.09.2022, 11:52
Abone ol
Son dakika: Tayvan'da 7,2 büyüklüğünde deprem

Güney Asya ülkesi Tayvan'da, bugün 7.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Amerikan Jeolojik Araştırma Enstitütüsü (USGS), merkez üssü Lugu'nun 86 kilometre güneydoğusu depremin yerin 10 kilometre altında gerçekleştiğini bildiriyor.

USGS'nin yayınladığı haritada, tüm Tayvan adasının yanı sıra depremin Çin ana karasında bile hissedildiği görüldü.

Agence France-Presse (AFP) haber ajansı, yerel saatle 14.44'te Tayvan'ın başkenti Taipei'deki tüm binaların sallandığını duyurdu. Taipei, Tayvan'ın en kuzeyinde yer alıyor.

Yerel medya, bir mahalle bakkalının bulunduğu yüksek olmayan bir binanın çöktüğünü ve bir istasyondaki vagonlardan birinin de raydan çıktığını bildiriyor.

7,2 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELDİ 

ABD Tsunami Uyarı Merkezi, 7.2'lik depremin hemen ardından uyarı yayınladı. ABD'den sonra Japonya da tsunami uyarısı verdi.

Tayvan'ın doğusunda yer alan Lugu çevresinde artçı sarsıntılar da kayliyor. Büyük depremden 13 dakika sonra bu kez 5.1 büyüklüğünde bir sarsıntı kaydedildi.

DAHA ÖNCE DE 6,6 BÜYÜKLÜĞÜNDE OLMUŞTU 

Tayvan'da dün de 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş ve yine en kuzeyde yer alan başkent Taipei sallanmıştı.

İki tektonik platonun birleşme yerinde bulunan Tayvan, yeryüzünün en büyük fay hattı Pasifik Ateş Çemberi'nin kesişme noktası. Pasifik Ateş Çemberi fay hattı, yeryüzünün en büyük su kütlesi Pasifik Okyanusu'nu boydan boyda kat ediyor. Dünyadaki depremlerin yaklaşık yüzde 90'ının meydana geldiği hat olan Pasifik Ateş Çemberi, aynı zamanda onlarca aktif volkana ev sahipliği yapıyor.

Tayvan'da 2016'daki deprem 100'den fazla insanın ölümüne yol açmıştı. 1999 yılındaki 7.3'lük sarsıntı ise 2 binden fazla can almıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!