Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika: Putin sessizliğini bozdu! 'Problemi barışçıl yollarla çözmek için her şeyi yaptık'

Son dakika: Putin sessizliğini bozdu! 'Problemi barışçıl yollarla çözmek için her şeyi yaptık'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Ukrayna savaşının yıl dönümü öncesi konuşuyor. Putin yaptığı konuşmada, Ukrayna'nın Batı'nın hegemonyasın altına girdiğini belirterek, 'Biz Ukrayna halkı ile savaşmıyoruz, Ukrayna, Batılı efendilerin esiri oldu. On yıllar boyunca Ukrayna’nın sanayisini yerle bir ettiler.' ifadelerine yer verdi.

Dünya

23.01.2024, 20:28

Rusya Devlet Başkanı’nın konuşması, ulusa sesleniş konuşması olarak da yorumlanıyor ve ülkede televizyonlardan canlı yayınlanıyor. 

Kremlin, Putin’in bu seneki Federal Meclis konuşmasında Ukrayna’da sürdürülen özel askeri operasyona ilişkin değerlendirmeler yapacağını duyurdu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bu seneki konuşmanın içeriğine ilişkin “Ülke olarak gelişimimiz ve yaşantımızın bu sorumluluk yüklü döneminde herkes olup bitenin, özel askeri operasyonun, uluslararası durumun değerlendirmesini ve Devlet Başkanı’nın bu olanlarla nasıl baş edeceğimiz ve gelişimimizi ileride nasıl sürdüreceğimize ilişkin görüş ve tasarılarını duymak istiyor” dedi.

Putin’in Federal Meclis konuşması TSİ 12.00’de başladı ve Rusya televizyonlarının yayın programına göre 13.00’e dek sürecek.

Putin konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 

Rusya açısından zorlu ve dönüm noktası olan bir zamanda, dünyada önemli değişikliklerin yaşandığı bir dönemde konuşmamı yapıyorum.

Kabus hortladı dünya alarma geçti! A(H5N2) kaynaklı ilk ölümcül vaka Kabus hortladı dünya alarma geçti! A(H5N2) kaynaklı ilk ölümcül vaka Haberi Görüntüle

DONBAS PROBLEMİNİ BARIŞÇIL ÇÖZMEK İÇİN HER ŞEYİ YAPTIK 

Rusya, Donbass’ın sorunlarının barışçıl biçimde çözümlenmesi için mümkün olan her şeyi yaptı. Bununla beraber Kiev, Donbass’ın sorunlarını çözmedi, sürüncemede bırakıp oyaladı, siyasi cinayetler işledi ve inananlara kötü muamele etti.

Batılı liderlerin vaatleri sahteliğe ve acımasız birer yalana dönüştü. Batı ülkeleri Ukrayna’nın radikal milliyetçi birliklerinin askerlerini eğitti, onlara silah tedarik etti. Kiev, özel askeri operasyonun başlamasından önce de Batı ile silah tedariki için görüşmeler yürütüyordu.

İsrail'deki soykırım kabinesinde çatlak! Gantz’ın yarın hükümetten çekileceğini duyurması bekleniyor İsrail'deki soykırım kabinesinde çatlak! Gantz’ın yarın hükümetten çekileceğini duyurması bekleniyor Haberi Görüntüle

DÜNYA İÇİN BÜYÜK DEĞİŞİMLERİN GERÇEKLEŞTİĞİ BİR ZAMANDAN GEÇİYORUZ 

Rusya için güç ve dönüm noktası olan, dünya için de çok büyük değişimlerin gerçekleştiği bir zamandan geçiyoruz.

(Ukrayna’da sürdürülen özel askeri operasyon sırasında) görevlerimizi adım adım, çok dikkatli ve sürekli bir biçimde çözüyor olacağız.

Rusya sadece kendi çıkarlarını değil, dünyanın 'medeni' ülkeler ve diğerleri olarak bölünmemesi gerektiğini kararlılıkla savunuyor.

Güdümlü füzeler İsrail karakollarını rehin aldı: Hizbullah, Siyonistlere göz açtırmıyor! Güdümlü füzeler İsrail karakollarını rehin aldı: Hizbullah, Siyonistlere göz açtırmıyor! Haberi Görüntüle

HİÇBİR ÜLKENİN ABD KADAR YURT DIŞINDA ÜSSÜ YOK 

Dünya üzerinde hiçbir ülkenin ABD kadar yurt dışında askeri üssü yok, yüzlercesini kurdular.

Rusya, Batı ile yapıcı bir diyalog içerisinde olmaya her zaman açık oldu ve yıllar boyunca ortak bir güvenlik sistemi oluşturulması üstünde çalışılmasını teklif etti. Batı ise bu sırada köle hâline gelmiş Ukrayna’yı ‘büyük savaşa’ hazırladı ve bugün de bunu yaptığını kabul ediyor.

Şubat 2022'de Donbass'a saldırmaya hazırlananlar daha sonra Kırım'a saldırmayı planlamıştı.

İlk ölüm gerçekleşti! DSÖ korkunç salgını duyurdu İlk ölüm gerçekleşti! DSÖ korkunç salgını duyurdu Haberi Görüntüle

SAVAŞI BAŞLATAN BATI TARAFIYDI 

Savaşı başlatan taraf Batı’ydı, bizse bu savaşı durdurmak için güç kullanıyoruz. Evimizi ve insanlarımızın canlarını koruyoruz, Batı’nın istediğiyse sınırsız hakimiyete sahip olmak.

Batı şimdiye dek Ukrayna’ya askeri yardım olarak 150 milyar dolar harcadı, Ukrayna’ya para akışının azaldığını da gözlemlemiyoruz. Cini şişeden çıkaranın Batı olduğunu dünyada kimse unutmuş değil.

Batılı elitler Rusya'ya stratejik yenilgi yaşatarak bizi sonsuza dek bitirme hedefini gizlemiyor.

133 çalışan aynı sözü söyledi: Apple, işçilerin bağışlarını İsrail ordusuna gönderiyor iddiası! 133 çalışan aynı sözü söyledi: Apple, işçilerin bağışlarını İsrail ordusuna... Haberi Görüntüle

UKRAYNA BATILI EFENDİLERİN ESİRİ OLDU 

Biz Ukrayna halkı ile savaşmıyoruz, Ukrayna, Batılı efendilerin esiri oldu. On yıllar boyunca Ukrayna’nın sanayisini yerle bir ettiler. Bu koşullarda paranın askeri operasyonlara ayrılması kolay hâle geldi. İnsanları harcanacak birer metaya çevirdiler. Bunun sorumluluğu tamamıyla Batılı elit kesimler ve Kiev rejimine aittir.

Kiev'e Batı tarafından verilen silahların menzili ne kadar uzun olursa, tehdidi Rusya topraklarından o kadar uzaklaştırmamız gerekir.

Güney Çin Denizi'nde son sözü ASELSAN söyleyecek: MUHAFIZ ve GÖKDENİZ göreve hazır! Güney Çin Denizi'nde son sözü ASELSAN söyleyecek: MUHAFIZ ve GÖKDENİZ... Haberi Görüntüle

BATI ÇOCUK İSTİSMARINI KABUL ETMEYE BAŞLIYOR 

Batı’da yaptıklarına bakın: çocuk istismarı kabul görmeye başlıyor, rahipler eşcinsel evlilikleri onaylıyor. Anglikan Kilisesi, cinsiyetsiz bir tanrı düşüncesi değerlendiriyor. Onları bağışla Tanrım, ne yaptıklarını bilmiyorlar.

Yetişkinlerin diledikleri gibi yaşama hakkı var. Kimse özel hayata müdahele etmiyor ve bizim de bunu yapmaya niyetimiz yok. Fakat dünya dinlerinin kutsal kitaplarına bakarsanız orada her şey yazıyor: ailenin ne olduğu, ailenin erkekle kadının beraberliğinden oluştuğu belirtiliyor. Ancak Batı’da kutsal metinler de sorgulanır hâle geldi.

SSCB’nin yıkılması, planlı ekonomiden vazgeçilmesi ve pazar ekonomisine geçişte yaşanan kaos ekonomiyi Batı'ya bağladı.

Çok uluslu halkımız (Ukrayna’da sürdürülen) özel askeri operasyona destek verdi. Bu desteğin gerisinde gerçek vatanseverlik yatıyor. Cesaret ve kahramanlıklarından dolayı Rusya halkının tamamına teşekkür ederim.

Kızıl Gezegen'de yeni keşif: Devasa donmuş su bulundu: Tam 60 olimpik yüzme havuzu büyüklüğünde Kızıl Gezegen'de yeni keşif: Devasa donmuş su bulundu: Tam 60... Haberi Görüntüle

SERMAYEMİZ BATI'YA AKTI 

Sovyet ekonomisinin son dönemlerinde nasıl sorunlarla karşı karşıya kaldığını hatırlıyoruz. SSCB, piyasa ekonomisi yaratmaya başladı ve Batı ülkeleri de bunun örneğiydi. Onların ekonomi modelini kopyalamak yeterli olacak gibi görünüyordu. Ya sonunda ne oldu? Ekonomimiz, bir hammadde kaynağıymış gibi Batı’ya bağımlı hâle geldi. Bunun sebebi belli: Yeni oluşan Rus iş çevreleri çabucak kâr elde etme peşindeydi. Bu trendi geri çevirmek yıllarımızı aldı. Gözle görülür değişimler elde ettik. Fakat bu sırada sermayenin de Batı’ya aktığını unutmamalıyız. (Rus oligarklar, bu dönemde) yurtdışında yatlar ve lüks mülkler satın aldılar.

Çok uluslu halkımız (Ukrayna’da sürdürülen) özel askeri operasyona destek verdi. Bu desteğin gerisinde gerçek vatanseverlik yatıyor. Cesaret ve kahramanlıklarından dolayı Rusya halkının tamamına teşekkür ederim.

Biden yönetimi inkar etmişti! İsrail'in Gazze'deki BM okulu saldırısında yeni detaylar: 40 kişi ABD bombalarıyla katledildi Biden yönetimi inkar etmişti! İsrail'in Gazze'deki BM okulu saldırısında yeni... Haberi Görüntüle

AZAK DENİZİ KIYILARINDA YENİ LİMANLAR KURACAĞIZ

Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Zaporojye ve Herson bölgelerinde yaşayan ve kendi geleceklerini kendileri belirleyenlere de söylemek istediklerim var: Rusya ile anavatanınız ile birlikte olma kararlılığınız daha güçlü hiçbir şey yok. (Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Zaporojye ve Herson bölgeleri geçen sene düzenlenen referandumlar sonucunda Rusya’ya başlanmıştı.)

Yeni bölgelerimizin (Donetsk, Lugansk, Zaporojye, Herson) kalkınması için programlar oluşturduk. Kırım’da yaptığımız gibi buralarda da yeni istihdam alanları yaratıp, yollar inşa edeceğiz, Azak Denizi kıyılarında yeni limanlar kuracağız.

Rusya’ya ihanet edenlere yasalar gereği bunun sorumluluğu yüklenecektir ancak bir cadı avı başlatmayacağız.

Havacılık tarihinde gizemi çözülememişti! Kayıp Malezya uçağından 10 yıl sonra ilk sinyal geldi! Havacılık tarihinde gizemi çözülememişti! Kayıp Malezya uçağından 10 yıl sonra... Haberi Görüntüle

SEÇİMLER 2024 YILINDA YAPILACAK

Biz (Rusya olarak) nasıl dost olunacağını biliriz, verdiğimiz sözleri tutarız, kimseyi hayal kırıklığına uğratmayız ve güç durumlarda destek oluruz. Pandemi döneminde İtalya dahil pek çok ülkeye yardım ettik. Depremlerin ardından Türkiye ve Suriye’ye hemen yardıma gittik.

Rusya’da devlet başkanlığı seçimleri, yasalara tamamıyla uygun olarak ve demokratik prosedürlere uyularak 2024 yılında düzenlenecek.

Rusya ekonomisi, Batı’nın yaptırımları karşısında ayakta kaldı ve bu yaptırımlara karşı direniyor.

Yeni Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’na (START) katılımımızı askıya alıyoruz ama anlaşmadan çekilmiyoruz. Karada konuşlanmış yeni stratejik silah sistemlerinin muharebeye hazır duruma geçmesi konusunda geçen hafta kararname imzaladım.

İşgalci İsrail, ilk kez Lübnan topraklarını vurdu: Vurulan köy, kullanılamaz hale geldi! İşgalci İsrail, ilk kez Lübnan topraklarını vurdu: Vurulan köy, kullanılamaz... Haberi Görüntüle

BATI BİZE KARŞI CEPHE AÇTI ANCAK AMACINA ULAŞAMADI

Batı, bize karşı ekonomik cephe açtı ancak hiçbir yerde amacına ulaşamadı ve ulaşamayacak. Yaptırımları uygulayanlar kendilerine zarar veriyor, zira fiyatların ve işsizliğin artmasını tetiklediler. Kendi vatandaşlarına da suçlunun Ruslar olduğunu söylüyorlar.

Rusya karşıtı yaptırımlar sadece bir araç. Amaç ise, vatandaşlarımızı acı çekmek zorunda bırakmak. Ne kadar hümanistler. Fakat Rusya ekonomisi Batı'dakilerin düşündüğünden de dayanıklı çıktı. Ekonomik durumumuzun sürdürülebilirliğini sağladık. Açık oluşmasına izin vermedik, girişimcileri ve finans sistemini destekledik.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading