Yandex Metrica

Son dakika: İspanya, soykırım davasına müdahil olacak

Son dakika: İspanya, soykırım davasına müdahil olacak

İspanya da İsrail'in Gazze'deki saldırılarına karşı harekete geçti. Geçtiğimiz günlerde Filistin'i resmen tanıyan İspanya, Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail'in Gazze'de soykırımla suçlandığı davaya müdahil olacağını duyurdu.

Dünya

06.06.2024, 12:06

Norveç, İrlanda, Slovenya ve İspanya'nın Filistin devletini resmen tanıyacağını açıklamasının ardından İsrail'e darbe vuracak bir hamle daha geldi.

Geçtiğimiz günlerde Filistin'i resmen tanıyan İspanya, Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail'in Gazze'de soykırımla suçlandığı davaya müdahil olacağını duyurdu.

Türkler düşmanımız! Hindistan basınında dikkat çeken analiz: Savunma sanayi ürünlerimizi veto ettiler Türkler düşmanımız! Hindistan basınında dikkat çeken analiz: Savunma sanayi ürünlerimizi... Haberi Görüntüle

İSPANYA SOYKIRIM DAVASINA MÜDAHİL OLACAK

Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, İspanya'nın Güney Afrika'nın İsrail aleyhinde Uluslararası Adalet Divanı'nda açtığı soykırım davasına katılacağını belirtirken "İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonun devamı ışığında bu kararı aldık. Hedefimiz, Gazze'ye ve Orta Doğu'ya barışın geri gelmesi ve uluslararası hukuka bağlılıkla bağlantılı iki yönlüdür." dedi.

Bu açıklamanın ardından İspanya böylece Türkiye, Şili ve Meksika'nın da müdahillik talep ettiği davaya müdahil olacak ilk Avrupa ülkesi oldu.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle 29 Aralık 2023'te İsrail aleyhine UAD'de dava açmıştı.

Zelenski duyurdu: Tarihi konferansın adresi Türkiye Zelenski duyurdu: Tarihi konferansın adresi Türkiye Haberi Görüntüle

SANCHEZ: FİLİSTİN'İN TANINMASI TARİHİ KARAR

Hatırlanacağı üzere İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de Filistin devletinin tanınmasına ilişkin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ''İspanya, Ukrayna'da olduğu gibi Filistin'de de uluslararası insan haklarına saygı ve uluslararası hukuka uygunluğu savundu. Filistin devletinin tanınması sadece, Filistin halkının meşru talebi olan tarihi bir adaletin yerine getirilmesi değildir, aynı zamanda hepimizin istediği barışın sağlanması için de bir adımdır. İspanya, bu şekilde Filistin'i dünyada tanıyan 140'tan fazla ülkenin yanına eklenecek. Filistin'in tanınması tarihi bir karar ve tek hedefi İsrail ve Filistin arasındaki barışın sağlanmasına katkı sağlamaktır." demişti.

İsrail'in başkenti Tel Aviv'e İHA saldırısı: Çok sayıda ölü ve yaralılar var İsrail'in başkenti Tel Aviv'e İHA saldırısı: Çok sayıda ölü ve... Haberi Görüntüle

''DOĞU KUDÜS BAŞKENT OLMALIDIR''

Filistin devletinin tanınmasının "uygulanabilir" olması gerektiğine dikkat çeken Pedro Sanchez, "Gazze ve Batı Şeria aynı Filistin yönetimi altında, aralarında bir koridorla birleşmeli ve Doğu Kudüs başkenti olmalıdır. Filistin ulusal yönetimi altında birleşmelidir." ifadelerini kullanmıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading