Yandex Metrica

Son dakika: İngiltere'de Rishi Sunak Başbakanlık koltuğuna oturdu

Son dakika: İngiltere'de Rishi Sunak Başbakanlık koltuğuna oturdu

Muhafazakar Parti'nin yeni lideri seçilen Rishi Sunak, resmen başbakanlık görevini devraldı.

Dünya

23.01.2024, 19:59

İktidardaki Muhafazakar Parti'nin yeni lideri seçilen Sunak, Kral 3. Charles tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi. Rishi Sunak böylece İngiltere'nin 57. başbakanı oldu.

Son dakika... ABD Hamas'ın değişiklik talebini makul buldu: 'Pazarlık bitti, ateşkes zamanı' Son dakika... ABD Hamas'ın değişiklik talebini makul buldu: 'Pazarlık bitti,... Haberi Görüntüle

SUNAK ASYA KÖKENLİ İLK BAŞBAKAN 

42 yaşındaki Sunak, İngiltere'nin modern tarihindeki en genç başbakan. Ayrıca İngiltere'nin Asya kökenli ilk başbakanı.

1.270 asker öldü bir savaş uçağı düşürüldü: Cephede ağır kayıp: Ordu yok oluyor 1.270 asker öldü bir savaş uçağı düşürüldü: Cephede ağır kayıp:... Haberi Görüntüle

İLK KONUŞMASINI YAPTI

İngiltere’de 20 Ekim’de iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifa eden Liz Truss’ın ardından parti içerisinde başlayan liderlik yarışını kazanarak ülkenin yeni başbakanı olan Sunak, ilk konuşmasını yaptı.

Sunak, konuşmasının başında, olağanüstü zor koşullar altında ülkeye yaptığı hizmetlerden ötürü Truss’a teşekkür etti.

Muhafazakar Parti milletvekillerinin desteğini alarak, partinin yeni lideri seçilmekten büyük onur duyduğunu dile getiren Sunak, partisi ve ülkesine hizmet edecek olmanın hayatının en büyük ayrıcalığı olduğunu söyledi.

Sunak, İngiltere’nin büyük bir ülke olduğunu ve bu ülkeye çok şey borçlu olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ancak, derin bir ekonomik zorlukla karşı karşıya olduğumuza şüphe yok. Artık istikrara ve birliğe ihtiyacımız var. Partimizi ve ülkemizi bir araya getirmeyi en büyük önceliğim yapacağım. Çünkü karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelmenin ve çocuklarımız ve torunlarımız için daha iyi, daha müreffeh bir gelecek inşa etmenin tek yolu bu. Size dürüstlük ve alçakgönüllülükle hizmet edeceğime ve İngiliz halkına hizmet etmek için her gün çalışacağıma söz veriyorum.

 Rishi Sunak'ın Birleşik Krallık Başbakanlık konutundaki ilk pozu

Tek başına bir şehri haritadan silebilen bomba: 500 bin askerden daha etkili Tek başına bir şehri haritadan silebilen bomba: 500 bin askerden... Haberi Görüntüle

'EKİM AYININ BAŞBAKANI'

4 yılda 4 başbakan değiştiren İngiltere'de basın, Liz Truss'un 44 gün süren başbakanlığının ardından Sunak dönemine yönelik dikkat çekici haberler yayınlıyor. O haberlerden biri de Daily Star gazetesinde yer aldı. 2022nin Başbakanları takvimi hazırlayan gazete, kapakta  “Ekim Ayının Başbakanı” ifadesine yer verdi. Daily Star “Küçük Rişi' bakalım Ekim sonunu çıkartacak mı?' ifadeleriyle ülkenin içinde bulunduğu yönetim krizini alaya aldı.

Rishi Sunak'ın ilk ulusa sesleniş konuşmasından objektife yansıyan kareler:

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading