Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika... Azerbaycan ve Ermenistan anlaştı: Birbirlerinin toprak bütünlüğünü tanıyacaklar!

Son dakika... Azerbaycan ve Ermenistan anlaştı: Birbirlerinin toprak bütünlüğünü tanıyacaklar!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, iki ülkenin birbirlerinin toprak bütünlüğünü karşılıklı olarak tanıma konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Dünya

31.01.2024, 08:39

İki lider Avrasya Ekonomik Birliği'nin (AEB) Yüksek Avrasya Ekonomik Konseyi zirvesinde toprak sorununu istişare etti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, toplantı sırasında iki ülkenin toprak bütünlüklerini karşılıklı olarak tanıma konusunda anlaşmaya vardığını söylerken Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'ı Azerbaycan'ın parçası olarak tanıdığını ve buna bağlı olarak barış anlaşması imzalama ihtimalinin bulunduğunu belirtti.


ADIM ADIM NORMALLEŞMEYE

Aliyev, "Toprak bütünlüklerinin karşılıklı olarak tanınması temelinde Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunda ciddi emareler mevcut" derken Paşinyan, bölgedeki tüm ticaret ve ulaşım yollarının ve Ermenistan topraklarından geçen hatların önündeki engellerin kaldırılmasına hazır olduklarını da teyit etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise iki liderin açıklamalarından memnuniyet duyduğunu söyledi. Putin, bugün üçlü zirve yapacaklarını ve tüm konuları yeniden etraflıca ele alma şansına sahip olacaklarını kaydetti.

Ayrıca Putin, Azerbaycan ile Ermenistan'ın ve tüm bölgenin ekonomik kalkınması açısından önem taşıdığı açık şekilde görülen bu konular üzerinde anlaşma yapmayı başaracaklarını umduğunu ekledi.

İsrail'in Gazze soykırımına ABD'den katkı: Silahlar ve bombalar gönderildi İsrail'in Gazze soykırımına ABD'den katkı: Silahlar ve bombalar gönderildi Haberi Görüntüle

ZENGEZUR KORİDORU ORTAMI GERDİ

Aliyev'in konuşması sırasında 'Zengezur Koridoru' ifadesini kullanmasına Paşinyan tepki gösterdi ve bu terimin son yıllarda Ermenistan'a yönelik toprak iddialarını göstermek için kullanıldığını belirtti. Paşinyan, Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan liderleri arasındaki üçlü anlaşmalarda sadece 'Laçin Koridoru' ifadesinin kullanıldığını hatırlattı.Aliyev ise sözlerinde hiçbir toprak iddiasının bulunmadığının altını çizerek söz konusu terimin uluslararası pratikte kullanıldığını belirtti.

Tarafları uzlaştırmaya çalışan Putin, kullanılan terim konusunda anlaşmazlık olsa da, önemli olanın toprak bütünlüğü konusunda anlaşmaya varılması olduğunu ifade etti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading