SON DAKİKA
Son dakika... ABD'den BMGK'de Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısına veto

Son dakika... ABD'den BMGK'de Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısına veto

ABD, BMGK'de Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti.

Dünya

23.01.2024, 21:49

ABD, BMGK'de Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinden biri olan ABD, Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti.

BMGK'de Birleşik Arap Emirlikleri ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 80'den fazla ülkenin eş sunucusu olduğu karar tasarısına İngiltere çekimser, diğer 13 üye evet oyu kullanırken ABD hayır oyu kullandı.

Başkan Trump'tan dolandırıcı Trump'a! ABD yargısından milyonlarca dolarlık para ceza... Haberi Görüntüle

GUTERRES'İN MEKTUBUNA ATIF YAPILDI

Karar tasarısında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in BM Şartı'nın 99. maddesini işleterek Konseye gönderdiği mektuba atıfta bulunularak Gazze Şeridi'ndeki korkunç insani durum ve Filistin halkının çektiği acılara işaret edilerek tüm sivil toplumların korunması gerektiği belirtiliyordu.

Tasarıda ayrıca Gazze'de acilen insani ateşkes çağrısıyla berabertüm taraflara özellikle sivilleri koruma konusunda uluslararası hukuk uyarınca yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yapıldı. Aynı tasarıda tüm esirlerin acilen ve koşulsuz serbest bırakılması ve insani yardıma erişim sağlanması talep edildi. 

ABD'nin BM Daimi Temscilisi Robert Wood, karar tasarısında Hamas'ın kınanmadığını, bazı Konsey üyelerinin bu konuda sessiz kalmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

İsrailli insan hakları örgütünden Gazze çağrısı: Savaş suçudur Haberi Görüntüle

BM'NİN 99. MADDESİ İŞLETİLMİŞTİ

Genel Sekreter Guterres, görev süresi boyunca yetkisini ilk kez kullanarak Gazze’deki insani felaketin önlenmesi için BM Şartı'nın 99. maddesini işletmiş ve 6 Aralık'ta BMGK'ye mektup göndermişti.

Guterres, "Güvenlik Konseyi üyelerini insani felaketin önlenmesi için baskı yapmaya çağırıyorum ve insani ateşkesin ilan edilmesi talebimi tekrarlıyorum. Bu çok acil." ifadelerini kullanmıştı.

BMGK'de 7 Ekim'in ardından çok sayıda oturum düzenlenmiş ve birçok karar tasarısının veto edilmesinin ardından Gazze'de çatışmalara "acil ve uzatılmış ara verilmesi" talep edilen 2712 sayılı karar 15 Kasım'da kabul edilmişti.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading