Yandex Metrica

Son dakika: 11 Temmuz "Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Günü" ilan edildi

Son dakika: 11 Temmuz "Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Günü" ilan edildi

BM Genel Kurulu, 11 Temmuz'un "Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Günü" ilan edilmesi talep edilen karar tasarısını kabul etti.  

Dünya

23.05.2024, 23:55

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 11 Temmuz'u "1995 Srebrenitsa Soykırımını Anma ve Uluslararası Düşünce Günü" ilan edilmesini talep eden karar tasarısını 19’a karşı 84 oyla kabul etti.

Akdeniz'de gemi kazası: 11 ölü 64 kişi hala kayıp Akdeniz'de gemi kazası: 11 ölü 64 kişi hala kayıp Haberi Görüntüle

VUCİC ALMANYA'YI SUÇLADI

BM Genel Kurulunda düzenlenen oturum, 19 Mayıs'ta içinde bulunduğu helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekiler için yapılan 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Oylamadan önce konuşan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, karar tasarısını eleştirerek bunun siyasi bir tasarı olduğunu iddia etti. Tasarının bölgedeki istikrar ve birliğe katkı sağlamayacağını savunan Vucic, aksine durumu daha da kötüleştireceğini ifade etti. Ayrıca Vucic, Almanya'yı da suçlayarak Almanya'nın karar tasarısını desteklemeyen ülkeleri tehdit ettiğini öne sürerek "Bunlar mı Avrupa'nın değerleri?" dedi.

Görev tamam: Türk astronot Atasever'in içinde bulunduğu uzay aracı Dünya'ya iniş yaptı Görev tamam: Türk astronot Atasever'in içinde bulunduğu uzay aracı Dünya'ya... Haberi Görüntüle

NASIL KABUL EDİLDİ?

Srebrenitsa'daki soykırımla ilgili düzenlenen karar tasarısı, Almanya ile Ruanda tarafından sunuldu ve Türkiye'nin yanı sıra 40'ı aşkın ülkenin eş sunuculuğunda oylandı. 193 üyeden oluşan BM Genel Kuurlu tasarıyı 19 hayır oyuna karşılık 84 evet oyuyla kabul etti. 68 ülke ise çekimser kaldı. Kararla Srebrenitsa Soykırımı'nın inkarı ile insanlığa karşı suç, soykırım ve savaş suçlularının yüceltilmesi kınandı. Kararda ayrıca soykırım kurbanlarının kimlik tespiti ve cenazelerine ulaşmaya yönelik çalışmaların devamının önemine temas edilerek Srebrenitsa Soykırımı'nın henüz yargılanmamış sorumlularının kovuşturulmasına devam edilmesi çağrısında bulunuldu. BM Genel Kurulunda alınan kararla bundan böyle her yılın 11 Temmuz'u "Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Günü" olması kararlaştırıldı.

Türkiye'den ŞİÖ üyelerine öneri: 'Birlikte çalışarak mega şebeke inşa edebiliriz' Türkiye'den ŞİÖ üyelerine öneri: 'Birlikte çalışarak mega şebeke inşa edebiliriz' Haberi Görüntüle

SREBRENITSA'DA NE OLDU?

Birleşmiş Milletler'in güvenli bölge olarak ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995'te Sırp komutan Ratko Mladic'e bağlı Sırp askerleri tarafından işgal edildi. Bölgedeki siviller, BM çatısı altında görevli Hollandalı askerlere sığındı. Görevi sivilleri korumak olan Hollandaşı askerler kendilerine sığınan sivil Boşnakları Sırplara teslim etti. Srebrenitsa'da en az 8 bin 372 Boşnak katledildi. Bu tarihten sonra çeşitli zamanlarda çok sayıda toplu mezar ortaya çıktı, çıkmaya devam ediyor.

İsrail'e tarihi darbe: Kassam Tugayları 8 işgal askerini öldürdü! 3 intikam timini dağıttı İsrail'e tarihi darbe: Kassam Tugayları 8 işgal askerini öldürdü! 3... Haberi Görüntüle

KİM, NE KADAR CEZA ALDI?

Ratko Mladic: Müebbet

Radıvan Karadzic: Müebbet

Vujadin Popovic: Müebbet

Ljubisa Beara: Müebbet

Slobodan Miloseviç: Müebbet (Yargılanması sürerken cezaevinde öldü)

Radislav Krstic: 35 yıl

Videje Blagojevic: 15 yıl

Drago Nikolic: 35 yıl

Ljubomir Borovcanin: 17 yıl

Vinko Pandurevic: 13 yıl

Radivoje Miletic: 19 yıl

Milan Gvero: 5 yıl

Habere Tepki Ver

4

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading