banner2

Şeker hastalarının insülin ihtiyacı için yeni yöntem geliştirildi!

Kanada'da şeker hastalarının insülin ihtiyacı için yeni bir yöntem geliştirildiği bildirildi. Uzmanlar kök hücre temelli bir tedavi yolu ile şeker hastalarının ihtiyacı olan insülinin vücutta üretilebileceğini ortaya koydu.

Dünya 06.12.2021, 09:59
Abone ol
Şeker hastalarının insülin ihtiyacı için yeni yöntem geliştirildi!

Kanada’nın British Columbia Üniversitesi ve Vancouver Coastal Health  araştırmacılarından oluşan bir ekip tarafından yürütülen ve türünün ilk örneği olan çalışma, kök hücrelerle aşılanmış küçük bir implantın, vücudun kendi başına insülin üretmesine yardımcı olabileceğini gösterdi.

KÖK HÜCRE TEMELLİ BİR TEDAVİ YOLU

Çalışmaya ilişkin CTV’ye konuşan Vancouver General Hospital endokrinoloğu Dr. David Thompson, "artık Tip-1 diyabet hastaları için daha önce hiç var olmayan bir umut var" dedi. Çalışma sonucu, 25 kuruş büyüklüğünde bir cihazın, Tip 1 türü diyabeti olan on beş hastanın karın derilerinin altına yerleştirildiğini belirten Dr. Thompson şu açıklamalarda bulundu:

 "Cihaz, laboratuvarda yetiştirilen tek bir kök hücre dizisinden üretilen ve kan şekerini kontrol eden hormon olan insülini yapmaktan sorumlu milyonlarca hücre içeriyor" 

CTV’nin görüşlerine yer verdiği Toronto'daki Mount Sinai Hastanesi Diyabet Klinik Araştırma Birimi Direktörü Dr. Bruce Perkins şunları ifade etti:

 "Bunun geniş kapsamlı tedavi ve diyabetli herkes için hazır olduğu aşamada değiliz. Fakat Tip 1 diyabetli bir insana insülin üretebilen hücrelerin yerleştirilmesi ve bu hücrelerin bir miktar insülin üretip bir yıl hayatta kalması fikri ileriye doğru atılmış harika bir adım." 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!