Yandex Metrica

Savcıdan ders gibi mütalaa: Türkiye'de öldürünce terörist olmuyor mu?

Savcıdan ders gibi mütalaa: Türkiye'de öldürünce terörist olmuyor mu?

Fransız Senatosu PKK/YPG'lilere ödül verirken Paris Ceza Mahkemesi ülkedeki Kürtlerden zorla haraç toplayıp adam kaçıran teröristleri yargılıyordu. 11 teröristin avukatı, "PKK'nın terör örgütü olmadığını ve Fransa devletine bir zarar vermediğini" savununca savcı Xavier Laurent'ten ders niteliğinde bir cevap aldı.

Dünya

23.01.2024, 20:44

Fransa'daki Kürtlerden PKK için haraç toplayan ve örgüte zorla eleman kazandırmak için faaliyette bulunan 11 terörist, mahkeme tarafından 5 yıla kadar hapis cezalarına çarptırıldı. 

Eylül 2020-Mart 2021 tarihleri arasında bu ülkedeki Kürtlerden terör örgütü PKK için 'vergi' adı altında 2 milyon avro haraç toplayan ve iki kadını da örgütün 'dağ kadrosu' için zorla alıkoydukları belirlenen teröristler Paris Ceza Mahkemesi tarafından suçlu bulundu. 

YPG elebaşları Fransa Senatosu'nda

Davanın devam ettiği 4-14 Nisan arasında Fransız Senatosu ise PKK/YPG'li terör elebaşları Nuri Mahmud ile Ruksan Mihemed'i alkışlar arasında ödüle boğuyordu. Fransa Ulusal Terörle Mücadele Bürosundan (Pnat) Soruşturma Savcısı Xavier Laurent'in mütaalası, Paris'in ikiyüzlü politikalarını yüze vuracak nitelikte oldu. 

Haraç, gasp, terörizmin finansmanı ve örgüte zorla eleman kazandırma suçlarından yargılanan teröristlerin avukatları mahkemede "PKK'nın terör örgütü olmadığı" tezini savunmak istedi. 

PKK'ya önceki yıllardaki şekliyle muamele edilemeyeceğini, örgütün DEAŞ'la mücadeleye yardım ettiğini, ayrıca PKK'nın hiçbir şekilde Fransa devletini hedef almadığını ve uluslararası düzeni tehdit etmediğini savunan avukatlar, Fransa Senatosu'nda PKK/YPG'lileri ağırlayan Senato Başkan Yardımcısı Pierre Laurent'in "PKK terör örgütü listesinden çıkarılmalı" sözlerini hatırlattı.

Buna karşılık savcı Xavier Laurent ders niteliğinde cevaplar verdi.

Xavier Laurent

PKK’nın silah bırakmadığını, hâlâ bir terör örgütünün yöntemlerine sahip olduğunu ve egemen bir devlet olan Türkiye’de terör eylemleri gerçekleştirdiğini, bu nedenlerden dolayı da terörist bir hareket olmaya devam ettiğini söyleyen Laurent, "Fransa'da polisleri öldürmek terörizm sayılır da Türkiye'de öldürünce sayılmaz mı? Bu tutarlı değil" dedi. 

Yargıç Murielle Desheraud da savcının tezleri doğrultusunda hareket ederek PKK'lılara hapis cezası verdi. 

Sözkonusu dava, Paris yönetimiyle Fransız yargısının Türkiye'ye karşı 'terör' konusundaki farklı yaklaşımlarını bir kez daha gözler önüne serdi.

Fransa şehirlerinde sokaklar sık sık PKK yandaşlarının eylemlerine sahne oluyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading