SON DAKİKA
Savaş Kızıldeniz'e sıçradı: ABD savaş gemisi ateş açtı: İHA'ları vurduk

Savaş Kızıldeniz'e sıçradı: ABD savaş gemisi ateş açtı: İHA'ları vurduk

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Kızıldeniz'deki ticari gemilere yönelik saldırılarda insansız hava araçlarının düşürüldüğü ifade edildi.

Dünya

01.02.2024, 09:32

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları şiddetini artırırken Kızıldeniz'den gelen haber dünyanın gündemine birinci sıradan giriş yaptı. ABD güçleri, Kızıldeniz'de ticari gemilere yönelik saldırılarda 3 İHA'yı düşürdüğünü duyurdu.

Hatırlanacağı üzere Yemen'deki İran destekli Husiler, Babu'l Mendeb Boğazı'nda Unity Explorer ve Number Nine adlı iki İsrail gemisini hedef almıştı. Husiler, gemilerden birinin İHA'yla diğerinin deniz füzesi ile vurmuştu. Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, daha önce yaptığı televizyon konuşmasında, Kızıldeniz'de İsrail gemilerini hedef alabileceklerini ifade etmişti.

Mısır medyası: Gazze'de ateşkes için dörtlü toplantı Kahire'de gerçekleştirildi Haberi Görüntüle

3 İHA DÜŞÜRÜLDÜ

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, dün Kızıldeniz'in güneyindeki uluslararası kara sularda 3 ticari gemiye 4 saldırı düzenlendiği ifade edildi. Kızıldeniz'in güneyinde ABD donanmasına bağlı "USS Carney" destroyerinin ticari gemilerin yardım çağrısına yanıt verdiği aktarıldı. Yapılan açıklamada, destroyerin gemilere yardım ederken kendisine doğru ilerleyen 3 İHA'yı düşürdüğü ifade edildi.

Stratejik kent Rusların eline geçti: Almanya ve Fransa devreye giriyor Haberi Görüntüle

GEMİ HAFİF HASAR GÖRDÜ

Yemen'deki Husilerin kontrolündeki bölgeden ateşlenen bir füze Bahamalar bayraklı Unity Explorer gemisinin yakınlarına düştü. Açıklamada, daha sonra farklı bir füzeyle vurulan gemide hafif hasar oluştuğu belirtildi. Yemen'den fırlatılan bir füzeyle Panama bayraklı M/V Number 9 gemide de hasar oluştu. 

Gökyüzünde panik anları! Havadaki yolcu uçağının kapısını açmaya çalışan kişi... Haberi Görüntüle

HUSİLERİN SALDIRILARI İRAN DESTEKLİ

Söz konusu saldırıların deniz güvenliğine ve uluslararası ticarete karşı tehdit oluşturduğuna dikkat çekilen açıklamada, Yemen'deki Husilerin düzenlediği saldırıların İran destekli gerçekleştirildiğine inanmak için de birçok nedenin olduğuna işaret edildi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading