Yandex Metrica

Rusya-NATO savaşı yükleniyor! Finlandiyalı generalden gözdağı: Gelirlerse katliam yaparız!

Rusya-NATO savaşı yükleniyor! Finlandiyalı generalden gözdağı: Gelirlerse katliam yaparız!

Rusya-NATO gerilim hattına şimdi de Finlandiya katıldı. Kuzeyden güneye 1.340 km uzunluğunda sınırı bulunan iki ülke savaş baltalarını kazdıkları yerden çıkardı. Rusya ile Finlandiya arasında korkunç senaryo yazlmaya başlandı.

Dünya

20.04.2024, 18:40

2022'de Ukrayna'ya karşı savaş ilan eden Rusya, yaklaşık savaşı Avrupa'ya taşıdı. Kiev yönetiminin müttefiki Batılı ülkeler yalnızca Javelin gibi tanksavar füzelerini Doğu Avrupa ülkesine gönderdi. İşgal ilerledikçe ABD'nin başını çektiği Batı blokunun Ukrayna'ya sağladığı silah çeşitliliği arttı. ABD'nin 2022 ilkbaharında orta menzilli güdümlü çoklu roket sistemi HIMARS'ı Ukrayna'ya vermesi, Rus işgalini durdurup savaşın kaderini değiştirdi.

Biden tatilini yarıda kesti: İran'ın İsrail'e saldırısı için son saatler Biden tatilini yarıda kesti: İran'ın İsrail'e saldırısı için son saatler Haberi Görüntüle

HERSON İŞGALDEN KURTARILDI

Öte yandan doğu ve güney cephelerindeki Rus ilerleyişi engellenirken, Ukraynalılar yaz mevsiminin sonunda karşı taarruza geçip ülkenin en büyük ikinci şehri Harkov'un çevresini ve güneydeki stratejik kent Herson'u işgalden kurtarmayı başardı.

Tarz giyinmeyi onun sayesinde öğrendiler! Modaya yön veren dünyaca ünlü tasarımcı hayatını kaybetti! Tarz giyinmeyi onun sayesinde öğrendiler! Modaya yön veren dünyaca ünlü... Haberi Görüntüle

UKRAYNA ALTYAPI TESİSLERİ BOMBALANDI

Rusya'da yaşanan bozguna Vladimir Putin'in yanıtı Ukrayna'nın kritik altyapı tesislerine füze yağdırmak oldu. İran üretimi Şahid-136 kamikaze silahlı insansız hava araçlarının da ilk kez Kiev semalarında göründüğü saldırı dalgası, aynı yılın kış mevsimine girilirken Ukrayna'ya Patriot ve diğer Batılı hava savunma sistemlerinin verilmesinin önünü açtı.

Katliam gün gün yaklaşıyor: Netanyahu Refah'a saldıracağı tarihi belirledi Katliam gün gün yaklaşıyor: Netanyahu Refah'a saldıracağı tarihi belirledi Haberi Görüntüle

"AVRUPA'NIN GÜVENLİĞİ İÇİN HAYATİ ÖNEME SAHİP"

İki ülke arasındaki gerilim sürerken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Şubat ayında Rusya'nın Ukrayna savaşında yenilmesinin Avrupa'nın güvenliği için hayati önem taşıdığını söyledi. 

Açıklamalarına devam eden Macron, Ukrayna’ya daha fazla askeri yardım gönderilmesini görüşmek için bir araya getirdiği Avrupalı liderlerle Ukrayna'ya asker gönderilmesi konusunda ise fikir birliğine varılamadığını söyledi. Macron, "Ancak hiçbir seçenek göz ardı edilmemeli. Rusya'nın kazanmaması için gereken her şeyi yapacağız" dedi.

Suçlamalar düştü: Fransa'daki Müslümanlara ait okul kapanmayacak Suçlamalar düştü: Fransa'daki Müslümanlara ait okul kapanmayacak Haberi Görüntüle

"KATLİAM OLUR"

Türkiye'nin onayı üzerine NATO'ya katılan Finlandiya'da ise adeta bir savaş hazırlığı yaşanıyor. Laponya Sınır Muhafızları ile Rus ordusu arasında yalnızca 32 kilometrelik bir ormanın bulunduğu alan "Kuzey Kutbu'nun Sparta'sı" olarak adlandırılıyor.

Finlandiya ordusunda eski bir general olan ve şimdilerde milletvekilliği yapan Pekka Toveri The Sun'a, Putin'in ordusunun Finlandiya'ya olası bir saldırısı sonrası bölgede bir Rus katliamının yaşanacağını öne sürdü ve "Rusya ile uzun bir sınırımız olmasına rağmen onu askeri saldırılara karşı koruma konusunda inanılmaz bir yeteneğimiz var" dedi.

500.000 asker gönderilmezse: Kıyamet çok yakında: Tükendik... 500.000 asker gönderilmezse: Kıyamet çok yakında: Tükendik... Haberi Görüntüle

"200 BİN RUS ASKERİNİ ÖLDÜRDÜK"

Finlandiya'nın kuzeyi ve kuzey kutbunda çıkacak olası bir savaş hakkında da değerlendirmelerde bulunan Pekka, "Bu bölgelerde savaş çıkarsa çok zor şartlar altında gerçekleşir. Daha önce yaptık, 1939 yılında 200 bin Rus askerini öldürdük" dedi.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Loading