Yandex Metrica

Rusya inadından vazgeçti! 5'i İngiliz, 10 esir serbest

Rusya inadından vazgeçti! 5'i İngiliz, 10 esir serbest

Ukrayna saflarında Rusya’ya karşı savaşırken esir düşen 5’in İngiliz 10 savaş esiri Suudi Arabistan’ın arabuluculuğu ile serbest bırakıldı. Serbest bırakılan İngilizler arasında idama mahkum edilen Sean Pinner ve Aiden Aslin de bulunuyor.

Dünya

23.01.2024, 22:13

Rusya’ya karşı Ukrayna saflarında savaşırken esir düşen 5’i İngiliz toplam 10 savaş esiri serbest bırakıldı. Suudi Arabistan’ın arabuluculuğunda gerçekleşen esir takası sonrası İngiltere Başbakanı Liz Truss 5 İngiliz’in serbest bırakıldığını doğrularken, serbest bırakılan esirler uçakla Suudi Arabistan’a getirildi.

Rusya'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına ilişkin açıklama: 'Memnuniyetle karşılıyoruz' Rusya'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına ilişkin açıklama: 'Memnuniyetle karşılıyoruz' Haberi Görüntüle

SUUD KRALLIĞI MİSAFİR EDİYOR

Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın arabuluculuğunun ardından 10 savaş esirini serbest bıraktığı aktarılarak, “İlgili Suudi makamları onları Rusya'dan alıp Krallığa transfer etti ve kendi ülkelerine güvenli bir şekilde geri dönmeleri için prosedürleri kolaylaştırıyor" denildi.
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ise yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'a tutukluların serbest bırakılmasını sağlamaya yardımcı oldukları için teşekkür ederek, “Rusya, siyasi amaçlar için savaş esirlerinin ve sivil tutukluların acımasız sömürüsüne son vermelidir” dedi.

Lityum, nikel, kobalt ne ararsan var! Denizin 4000 metre altında gizemli kaynak: Bu keşif her şeyi altüst eder Lityum, nikel, kobalt ne ararsan var! Denizin 4000 metre altında... Haberi Görüntüle

ZELENSKİ VE BİN SELMAN'A TEŞEKKÜR

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ise yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın doğusunda Rus destekli güçler tarafından savaş esiri olarak tutulan 5 İngiliz’in sağ salim geri dönüşünü memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, "Bu, onlar ve aileleri için Rusya'nın elinde ölüm cezası tehdidi de dahil olmak üzere aylarca süren belirsizlik ve acıya son veriyor" dedi.
Ukrayna'da Rus destekli ayrılıkçılar tarafından yakalanan ve geçtiğimiz temmuz ayında gözaltında ölen İngiliz Paul Urey için durumun "trajik bir şekilde" böyle olmadığını hatırlatan Cleverly, esirlerin serbest bırakılmaları konusunda gösterdikleri çabalar için Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a teşekkür etti. 

Ateşle oynuyoruz! Alman medyasında Rusya korkusu: Nükleer tehdit ikiye katladı Ateşle oynuyoruz! Alman medyasında Rusya korkusu: Nükleer tehdit ikiye katladı Haberi Görüntüle

İDAMA MAHKUM EDİLMİŞLERDİ

Serbest bırakılan grubun ABD, İngiliz, İsveç, Hırvat ve Fas vatandaşlarından oluştuğu ve aralarında Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde çıkarıldıkları mahkemece idama mahkum edilen İngiltere vatandaşları Sean Pinner ve Aiden Aslin ile Fas vatandaşı Saadun Brahim de bulunuyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading