Yandex Metrica

Sitede Ara

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Gaz dağıtım merkezi için Ankara ile görüşüyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Gaz dağıtım merkezi için Ankara ile görüşüyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) 45. Dışişleri Bakanlar Zirvesi'ne gönderdiği görüntülü mesajda "Gaz dağıtım merkezi için Ankara ve diğer muhataplarımızla görüşüyoruz." dedi.

Dünya

23.01.2024, 20:12

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) 45. Dışişleri Bakanlar Zirvesi'ne görüntülü mesaj gönderdi. Örgütün bölgeye katkılarından söz eden Lavrov, şu şekilde konuştu:

Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov

Tarihin en büyük şifre sızıntısı yaşandı! 10 milyardan fazla parola sızdırıldı! Kullanıcılara acil şifre değiştirme çağırısı! Tarihin en büyük şifre sızıntısı yaşandı! 10 milyardan fazla parola... Haberi Görüntüle

'RUSYA-TÜRKİYE ARASINDAKİ TİCARET CİROSU 45 MİLYAR DOLARA ULAŞTI'

Karadeniz bölgesi yüzyıllar boyunca halkların, kültürlerin, dinlerin ve medeniyetlerin kavşağı olmuştur. Doğu ve Batı'nın, Kuzey ve Güney'in birleştiği yer burasıdır. 30 yıl önce Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (KEİ) kurulmasıyla sürdürülebilir kalkınma gereğiyle bölge çapında bir strateji oluşturmak için kurumsal bir temel elde ettik. Çok kutuplu bir dünya düzeninin nesnel oluşumu bağlamında, Karadeniz bölgesinin küresel ekonomideki rolü artacaktır. Bu yönde olumlu eğilimler belirgindir. Örneğin bu yılın ilk 9 ayında Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret cirosu ikiye katlanarak 45 milyar dolara ulaştı.

Simpsonlar tekrar sahnede: Trump'a yapılan saldırıyı önceden mi tahmin ettiler? Simpsonlar tekrar sahnede: Trump'a yapılan saldırıyı önceden mi tahmin ettiler? Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'DE GAZ DAĞITIM MERKEZİ OLUŞTURULMASI İÇİN ANKARA İLE GÖRÜŞÜYORUZ

Lavrov Türkiye'de gaz merkezi kurulması için Ankara ile görüştüklerini söyledi ve şu şekilde konuştu:

Ülkemiz, Karadeniz bölgesinin ekonomik potansiyelini güçlendirmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Avrupa Birliği'nden kimsenin soruşturmadığı kuzey akım boru hatlarına sabotajlarla bağlantılı olarak kuzeyden Rus gazının taşınması durdu. Bu koşullar altında ilgili tüm alıcılara Karadeniz üzerinden tedarik sağlıyoruz. Türkiye'de bir gaz dağıtım merkezi oluşturulması konusunda Ankara ve diğer yabancı meslektaşlarımızla görüşüyoruz.

Lavrov, Batılı ülkelerin kendilerine uyguladığı yaptırımlar hakkında konuştu ve sözlerine şu şekilde devam etti:

Kolektif Batı"nın tek taraflı yaptırımları, insan nedenli enflasyonun, nakliye ve lojistik başarısızlıklarının neden olduğu gıda krizinin üstesinden gelmek için, Rusya'nın ihtiyaç sahibi ülkelere yaptığı tarımsal ihracat hacmini eski haline gelmesi için BM ile birlikte çalışıyoruz. Bazı batılı ülkeler bunu inatla engellemeye devam ediyor. En fakir ülkelerin çıkarlarını dikkate alma mantığıyla, Karadeniz Girişimi'nin Ukrayna kısmının uygulanması organizasyonunu dört gözle bekliyoruz. KEİ, 30 yıldır bölgesel işbirliği için yararlı bir mekanizma olduğunu kanıtlamıştır. Araçlarını ve pratik potansiyelini güçlendirmeye devam etmenin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Örgütün ekonomik gündemini güncellemek için çalışmaların başlatılmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Ulaşımı ve enerjiyi en umut verici alanlar olarak görüyoruz. Çevre Otoyolu'nun Karadeniz çevresine inşa edilmesi ve bölgesel ulaşım yollarının Kuzey-Güney Uluslararası Ulaşım Koridoru ile bağlanması girişimleri ekonomik büyümeye ciddi bir ivme kazandırabilir.

Masal bitti! Yunan medyasının 'masada kayebettik' yorumu: Ankara'nın hazırlıkları, Atina'nın dikkatsizliği Masal bitti! Yunan medyasının 'masada kayebettik' yorumu: Ankara'nın hazırlıkları, Atina'nın... Haberi Görüntüle

AVRASYA EKONOMİK BİRLİĞİ İLE ORTAK ÇALIŞMA

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) üyesi ülkelern Avrasya Ekonomik Birliği gibi örgütlerle ortak çalışma yürütmesi gerektiğini söyleyen Lavrov, sözlerine şu şekilde devam etti:

KEİ'nin potansiyelini ortaya çıkarmak için Teşkilatımız ile diğer uluslararası yapılar arasındaki işbirliğini geliştirmek önemlidir. Avrasya Ekonomik Birliği ile temas kurulması, çeşitli bahanelerle engelleniyor. Bunu, anayasaya aykırı bir darbenin sonucu olarak iktidara gelen Kiev rejimini kullanma planlarının bozulmasına karşılık olarak, Batı'nın yasadışı eylemlerinin bir başka tezahürü olarak görüyoruz. Rusya'nın meşru güvenlik çıkarlarına saldırmak ve milyonlarca Ukraynalı vatandaşın temel haklarını, çok sayıda uluslararası sözleşmeyi yok etmek için iktidara gelen Kiev rejimini planlarının bozulmasına yanıt olarak görüyoruz.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading