Yandex Metrica

Sitede Ara

Reuters duyurdu: ABD'den Türkiye'ye provokatif S-400 teklifi!

Reuters duyurdu: ABD'den Türkiye'ye provokatif S-400 teklifi!

İngiliz haber ajansı Reuters'ın konuyla ilgili üç kaynağa dayandırdığı haberine göre ABD, Türkiye'ye 'Rus güçlerine karşı mücadeleye destek olması için' S-400 hava savunma sistemlerini Ukrayna'ya göndermeyi teklif etti.

Dünya

23.01.2024, 19:00

Habere göre son bir ayda yapılan temaslarda gayrıresmi olarak sunulan teklif, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman'ın Türkiye'ye yaptığı ziyaret sırasında da gündeme geldi.

B planı devrede: BrahMos füze üssü kuralım, en kötü ABD'ye sığınırız B planı devrede: BrahMos füze üssü kuralım, en kötü ABD'ye... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE GERİ ÇEVİRECEK

Reuters'ın 'analistlerin Türkiye tarafından geri çevrileceğinden emin olduğu teklif' olarak tanımladığı söz konusu olasılığın, Sherman ve Türk yetkililer arasında Türkiye-ABD ikili ilişkilerinin iyileştirilmesi konusunda yapılan görüşmelerin bir parçası olduğu belirtildi.

Rusya'dan Batı'ya karşı yeni hamle: Putin petrol ambargosunu uzattı Rusya'dan Batı'ya karşı yeni hamle: Putin petrol ambargosunu uzattı Haberi Görüntüle

TÜRKİYE KANADINDAN HERHANGİ BİR AÇIKLAMA YAPILMADI

Konuya dair Türk makamlarından herhangi bir açıklama yapılmadığı vurgulandı.

Sherman, Türkiye ziyareti sırasında Habertürk televizyonuna 5 Mart'ta verdiği bir demeçte, "Herkesin S-400 konusunun uzun süredir devam eden bir sorun olduğunu bildiğini düşünüyorum ve belki de bu, sorunu çözmek için yeni bir yol bulabileceğimiz bir an" ifadelerini kullanmıştı.

BM kararını duyurdu: İsrail, Gazze'de savaş suçu işliyor! BM kararını duyurdu: İsrail, Gazze'de savaş suçu işliyor! Haberi Görüntüle

'S-400 TÜRK EGEMENLİĞİNİN SEMBOLÜ HALİNE GELDİ'

Reuters'a konuşan Philadelphia merkezli Dış Politika Araştırma Enstitüsü'nün araştırma direktörü Aaron Stein, "Türkiye şimdiye dek bıçak sırtında başarıyla yürümeyi başardı. Ancak S-400'lerin gönderilmesi kesinlikle ciddi bir Rus öfkesine yol açacaktır. Ayrıca Erdoğan için S-400, Türk egemenliğinin bir sembolü haline geldi, bu yüzden S-400'leri takas etmek artık o kadar kolay olmaz” değerlendirmesinde bulundu.

Ateşkes anlaşmasında Hamas'tan yeni talep! Türkiye ayrıntısında dikkat Ateşkes anlaşmasında Hamas'tan yeni talep! Türkiye ayrıntısında dikkat Haberi Görüntüle

PROVOKATİF İSTEK

Rusya ve Ukrayna ile iyi ilişkilere sahip olan Türkiye'ye yapılan bu teklif, Türk uzmanlar tarafından provokatif olarak yorumlandı. Ukrayna'ya olası yapılacak olan bir S-400 transferiyle Türkiye-Rusya arasındaki iyi ilişkilerin baltalanmasının amaçlandığına dikkat çekildi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading