Yandex Metrica

Sitede Ara

Polonya Almanya'yı bencillikle suçladı: AB'nin tek pazarını yok edecek

Polonya Almanya'yı bencillikle suçladı: AB'nin tek pazarını yok edecek

Polonya, Almanya'yı kendi enerji şirketlerini sübvanse ederek AB'nin iç pazarını “yok etmekle” suçluyor. Polonya'nın doğalgaz fiyatlarında pan-Avrupa tavanına karşı çıkması kıtanın enerji krizinin nasıl atlatılacağı konusunda bölünme olarak yorumlanıyor.

Dünya

05.03.2024, 07:35

Polonya Berlin'i kendi şirketleri için 200 milyar euroluk tartışmalı destek paketiyle ilgili suçladı. Financial Times'ın aktardığına göre Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki bugün gazetecilere verdiği demeçte 'Alman hükümetinin yalnızca kendi işletmelerini sübvanse etmesine izin verilmesi durumunda gerçekleşecek bir yıkım olan Avrupa tek pazarının yıkılmasına şiddetle karşıyız.' şeklinde konuştu. 

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki

Slovakya Başbakanı Fico'ya silahlı saldırı Putin'i kızdırdı: 'Büyük bir öfkeyle öğrendim' Slovakya Başbakanı Fico'ya silahlı saldırı Putin'i kızdırdı: 'Büyük bir öfkeyle... Haberi Görüntüle

'HERKESİN ORTAK PAYDADA ANLAŞMAYA VARMASI GEREKİYOR'

Almanya'nın bencilliğine dikkat çeken Morawiecki, sözlerine şu şekilde devam etti:

Almanya'ya mesajım birlik olmak, diğerleriyle dayanışma göstermektir. Çünkü zor zamanlarda tek bir ülkeye uygun tek bir paydada değil, herkesin ortak paydada anlaşmaya varması gerekiyor.

Google'dan Siyonist sansür: Tıkır tıkır çalışan sistem Gazze'de eror verdi Google'dan Siyonist sansür: Tıkır tıkır çalışan sistem Gazze'de eror verdi Haberi Görüntüle

AB ÜYESİ ÜLKELERDEN TEPKİ YAĞDI

Almanya Başbakanı Olaf Scholz geçen hafta, daha yüksek enerji faturalarıyla karşı karşıya kalan yoksul haneleri ve Alman işletmelerini destekleyecek bir finansman paketi açıkladı. Perşembe günü Prag'da gazetecilere konuşan Scholz, diğer ülkelerin de enerji faturalarıyla mücadele edenlere yardım sağlamak için önlemler aldığını söyledi.

Almanya'nın önlemleri krize karşı ortak tavır alınması gerektiğini savunan AB üyelerinde şaşkınlığa yol açtı. Tartışmalı doğalgaz fiyatlarının ardından Berlin'in açıklamaları birçok AB üyesi ülkenin başkentinde vatandaşın protestolarına yol açtı.

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz

Çabad hahamından KKTC'de 9 kollu şamdan gösterisi: Yavru vatan parsel parsel Yahudilere satılıyor Çabad hahamından KKTC'de 9 kollu şamdan gösterisi: Yavru vatan parsel... Haberi Görüntüle

'HER ŞEYİ SÜBVANSİYONLARLA ÇÖZEMEYİZ'

AB ülkelerinin çoğunluğu bir tür üst sınıra destek verirken Almanya ve Hollanda önde gelen rakipler. Ancak lehte olanlar bile, nasıl olması gerektiği konusunda bölünmüş durumda.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, 'Bu fiyatları artık ödeyemediğimiz için piyasaya müdahaleye ihtiyacımız var. Her şeyi sübvansiyonlarla çözemeyiz. Artık bu kadar büyük [destek] paketlere ihtiyaç yok.' dedi.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo

Gazze Kasabı Netanyahu'dan Refah açıklaması: Müzakere heyetine talimat verdi Gazze Kasabı Netanyahu'dan Refah açıklaması: Müzakere heyetine talimat verdi Haberi Görüntüle

'ARKA PLANDA RUS AMBARGOSU OLMADIĞINDAN EMİN OLMALIYIZ'

Diğer devletler üst sınırın Katar gibi sıvılaştırılmış doğal gaz tedarikçilerini ürkütebileceği ve onları ürünlerini başka yerlere götürmeye zorlayabileceği konusunda uyarıda bulundu. Rusya'dan doğalgaz tedarik eden Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer ise bugün yaptığı açıklamada, Viyana'nın "bir gaz fiyatı üst sınırından yana olduğunu söyledi ve 'Ancak bunun arka planında bir Rus gaz ambargosu olmadığından emin olmamız gerekiyor.' dedi.

Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer

İsrail karıştı! Siyonist bakanlar yuhalandı: Küfürler havada uçuştu yumruklar konuştu İsrail karıştı! Siyonist bakanlar yuhalandı: Küfürler havada uçuştu yumruklar konuştu Haberi Görüntüle

'TEK PAZAR, EŞİT ŞARTLAR'

Diğer liderler, Berlin'i doğrudan eleştirmeden ortak bir çözüm çağrısında bulundular. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise bugün günü yaptığı açıklamada, 27 liderin enerji fiyatlarındaki zirveleri ve Putin'in enerji fiyatlarındaki manipülasyonunun nasıl sınırlanabileceğinin tartışılması gerektiğini söyledi. 

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen

Von der Leyen 'Tek pazar ve eşit şartlara' atıfta bulunarak 'Şirketler sübvansiyonlarla değil kalite yoluyla rekabet edebilir' dedi.

Ukrayna'nın işgali Şubat ayında başladığından beri Norveç, AB'nin en büyük dış gaz sağlayıcısı olarak Rusya'nın yerini aldı. Ancak yetkililer, Brüksel ile Oslo arasındaki anlaşmanın blok için daha düşük fiyatlara mı yoksa daha fazla gaza mı yol açacağı konusunda netlik olmadığını söyledi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading