SON DAKİKA
Petrol tesisine düşen yıldırım pahalıya patladı: Küba 3 gündür alevlerle boğuşuyor

Petrol tesisine düşen yıldırım pahalıya patladı: Küba 3 gündür alevlerle boğuşuyor

Küba'da limandaki ham petrol depolama tesislerindeki patlamalarda 1 kişi öldü, 121 kişi yaralandı, 17 itfaiyeci ise kayıp.

Dünya

23.01.2024, 22:11

Küba'nın Matanzas limanındaki tanker üssünde meydana gelen patlamalarda 1 kişi öldü, 121 kişi yaralandı yükseldi.

Ülkenin kuzeyindeki 'atanzas Süper Tanker Üssü' olarak bilinen ham petrol depolama tesislerinde dünkü patlamaların ardından yaralı sayısı artıyor. 

Şu ana kadar patlama ve yangınlarda, 1 kişi öldü, 121 kişi yaralandı. 17 itfaiyecinin ise halen kayıp olduğu bildirildi.

Hastanelerde tedavileri devam eden yaralılardan 5'inin durumunun ağır olduğu, bölgeden 2 binin kişinin de tahliye edildiği bilgisi paylaşıldı.

Anne ile küçük oğlunu sokak ortasında böyle vurdular: Genetiği bozulmuş... Haberi Görüntüle

ÇEVRE ÜLKELER YARDIM GÖNDERECEK

Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, petrol konusunda deneyimli uzmanlardan yardım talebinde bulunduklarını belirterek, "Meksika, Venezuela, Rusya, Nikaragua, Arjantin ve Şili'nin yardım tekliflerine teşekkür ediyoruz" ifadesini kullandı.

ABD'nin Havana Büyükelçiliği de Küba'ya teknik olarak yardıma hazır olduklarını vurgulayarak, "Matanzas'taki olayla ilgili Küba ile temas halindeyiz" dedi.

Yetkililer, yıldırım isabet etmesi nedeniyle limanda bulunan yakıt depolama tanklarında yangın çıktığını belirtmiş, ilk belirlemelere göre 77 kişinin yaralandığını, 17 itfaiyecinin ise kayıp olduğunu bildirmişti.

Limanda yer alan 8 tanktan 4'ünde patlama yaşandığı ve halen yangının devam ettiği bilgisi paylaşılmıştı.

Başkan Trump'tan dolandırıcı Trump'a! ABD yargısından milyonlarca dolarlık para ceza... Haberi Görüntüle

YANGINLAR 3 GÜNDÜR DEVAM EDİYOR

Canel ile Başbakan Manuel Marrero'nun, Matanzas limanına giderek yangına ilişkin bilgi aldığı ve hastanedeki yaralıları ziyaret ettiği bildirilmişti.

Limandaki patlamanın, 5 Ağustos gece 23.00'te bir tankerde meydana geldiği ve alevlerin saatler sonra 3 tankere daha sıçradığı iddia ediliyor.

Matanzas Limanı; petrol kuyuları, rafinerileri, dev tanker ekipmanları ve termik santralleri sayesinde ülkenin en büyük sanayi ve ticaret limanı olarak biliniyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading