Yandex Metrica

Sitede Ara

Pentagon'un Çin raporu! Nükleer başlık sayısını bine çıkartacak

Pentagon'un Çin raporu! Nükleer başlık sayısını bine çıkartacak

ABD Savunma Bakanlığı'nın yayımladığı raporda, Çin'in 2030'a kadar nükleer savaş başlığı sayısını 1000'e çıkarmayı planlıyor.

Dünya

23.01.2024, 18:14

Pentagon, Kongreye sunulmak üzere "Çin'in Müdahil Olduğu Askeri ve Güvenliğe İlişkin Gelişmeler" başlıklı raporunu yayımladı.

Raporda, Çin'in askeri kapasitesini artırma çabalarının, Pentagon'un 2020'deki tahminlerini aştığına işaret edildi.

ANADOLU gemisini vurma planı: Tatbikatta bunu çalıştılar ANADOLU gemisini vurma planı: Tatbikatta bunu çalıştılar Haberi Görüntüle

"NÜKLEER KAPASİTESİNİ ARTIRACAK"

Çin’in nükleer kapasitesini çeşitlendirerek artırmayı hedeflediği belirtilen raporda, "Çin’in nükleer büyümesindeki hız, 2027'ye kadar 700 civarında nükleer savaş başlığı elde etmesini sağlayabilir. Çin, Pentagon'un 2020'deki tahminlerini aşarak 2030'a kadar nükleer savaş başlığı sayısını en az 1000'e çıkarmayı hedefliyor." ifadesine yer verildi.Raporda, 2020'deki yeni gelişmelere göre Çin’in "barış zamanı nükleer harbe hazırlık" durumunu "uyarı üzerine fırlat" seviyesine getirdiği ve çok sayıda yeni füze silosu inşa ettiği kaydedildi.

Kehanet avcısı gizemli dizi: İnternet alemini tekrardan kasıp kavurdu Kehanet avcısı gizemli dizi: İnternet alemini tekrardan kasıp kavurdu Haberi Görüntüle

İKİNCİ ADA ZİNCİRİNE ULAŞACAK KABİLİYET

Pentagon raporunda ayrıca ABD’nin "ada zincirleri" olarak adlandırdığı ve Çin’in kendisini çevreleyen Guam Adası'nın da bulunduğu ikinci ada zincirini aşacak seviyede yeni füze sistemleri geliştirdiği belirtildi.

Çin’in bölgede askeri etkisini daha da artıracağına işaret edilen raporda, Çin Komünist Partisinin 2027’ye kadar Çin ordusunu sistemsel bir ağ altında toplayacak şekilde yeniden modernize etmeyi hedeflediği ifade edildi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading