SON DAKİKA
Paşinyan zorda: Ülke genelinde itaatsizlik eylemi! 3 gün içinde Ermenistan felç olacak!

Paşinyan zorda: Ülke genelinde itaatsizlik eylemi! 3 gün içinde Ermenistan felç olacak!

Azerbaycan'ın Karabağ zaferi sonrası Ermenistan'da ülke genelinde bir itaatsizlik eylemi ilan edildi. Göstericiler tarafında protestolar devam ederken Vazgen Manukyan 'Önümüzdeki üç gün içinde tüm Ermenistan felç olacak.' ifadelerini kullandı. Paşinyan ülkedeki bazı örgütlerin iktidarını devirmek için 'darbe planı' içerisinde bulunduğunu iddia etti.

Dünya

23.01.2024, 21:27

Azerbaycan'ın Karabağ'da gerçekleştirdiği ve 24 saatte zaferle sonuçlanan anti terör operasyonu Ermenistan'da halkı ayaklandırdı. Erivan'da protestolar ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'a yönelik istifa çağrıları gösterilerle sürüyor. Paşinyan yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, ülkedeki bazı örgütlerin iktidarını devirmek için 'darbe planı' içerisinde bulunduğunu söyledi. 

Yunanistan'da çiftçi eylemi: Traktörlerle Kuzey Makedonya sınırını kapattılar Haberi Görüntüle

İTAATSİZLİK EYLEMİ İLAN EDİLDİ 

Protestocular ise ülke genelinde bir itaatsizlik eylemi ilan etti. Eylemin bu sabah başlaması ön görülüyor. Ermenistan eski başbakanı ve Ulusal Komite üyesi Vazgen Manukyan Erivan'daki Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitingde, "Şehri felç ediyoruz. Önümüzdeki üç gün içinde tüm Ermenistan felç olacak. İktidarın tek desteği polis. Sokaklara çıkmalı, itaatsizlik seviyesini hükümetin diz çökeceği kadar yükseltmeliyiz" açıklamasında bulundu. 

Stratejik kent Rusların eline geçti: Almanya ve Fransa devreye giriyor Haberi Görüntüle

POLİSLE ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR

Uluslararası ajansların servis ettiği fotoğraflarda çok sayıda insanın sokaklara döküldüğü, bazı bölgelerde gerilimin yükseldiği ve göstericilerin polisle çatıştı. Ermenistan Meclis Başkanı Alen Simonyan, Devlet Televizyonu'na verdiği bir röportajda polisin protestoculara karşı güç kullanmasını savundu. Şiddet olaylarının yaşandığı ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan 1 Mart 2008 olaylarına atıfta bulunan Simonyan “1 Mart'ı tekrarlamıyoruz ama hukuka saygı gösterilmesi gerekiyor.” dedi.

Savaş ayırmıştı! Rusya, Ukraynalı çocukları ailelerine teslim etti Haberi Görüntüle

RUSYA'YI HEDEF ALDI 

Karabağ operasyonundan önce de 'Yalnızca Rusya'ya bağlı olmamız stratejik bir hataydı' diyen Paşinyan Ermenistan'ın kamu radyosuna yaptığı açıklamada Rusya'ya göndermede bulundu. Paşinyan açıklamasında doğrudan isim vermese de "Ermenistan hiçbir zaman yükümlülüklerinden kaçmadı ve müttefiklerine ihanet etmedi" dedi. Yaşanan son olayların Ermenistan'ın 'kırılganlıklarını' ortaya çıkardığını vurgulayan Paşinyan müttefiklere egemenliklerine saygı duymaları çağrısında bulundu ve "Bağımsızlığımızı korumak için her türlü tedbiri alacağız." dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading