Yandex Metrica

Önce Netanyahu'dan sonra Gallant'tan işgal mesajı: Soykırımcı İsrail Refah'a saldırmaya hazırlanıyor

Önce Netanyahu'dan sonra Gallant'tan işgal mesajı: Soykırımcı İsrail Refah'a saldırmaya hazırlanıyor

İsrail Başbakanı Netanyahu, sivillerin son sığınağı konumda olan Gazze'nin güneyindeki Refah'ın kendileri için kilit role sahip olduğunu belirterek bölgeye saldırı sinyali verdi. Savunma Bakanı Gallant ise "Gazze'de teröristler için güvenli yer yok. Geciktiğimizi düşünenler yakında her yere ulaşabileceğimizi görecek." diyerek Refah'a saldıracaklarını ima etti.

Dünya

14.03.2024, 15:35

İsrail'e ziyarette bulunan Hollanda Başkabakanı Mark Rutte ile görüşen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, saldırılar nedeniyle Gazze'nin kuzeyinden göçüp güneydeki Refah'a sığınan Filistinlilere saldırma planı yaptıklarını tekrarladı. Netanyahu, sivillerin son sığınağı konumunda olan Refah'a saldırının "zafere" ulaşma yolunda kilit bir role sahip olduğunu iddia etti. Netanyahu ayrıca Filistin devletinin tanınmasına da karşı olduğunu, bunun gerçekleşmesinin Hamas'ın zaferi olduğunu öne sürdü.

Guterres'ten İsrail'e ateşkes uyarısı: 'Bu kaçırılmaması gereken bir fırsat' Guterres'ten İsrail'e ateşkes uyarısı: 'Bu kaçırılmaması gereken bir fırsat' Haberi Görüntüle

NETANYAHU'DAN RUTTE'YE TEŞEKKÜR

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) desteğini kesen ülkelerden birinin Hollanda olduğunu hatırlatan Netanyahu, bunun için Rutte'ye teşekkür etti. Netanyahu, Hollanda'ya çağrıda bulunarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi üzerinden açılan insani deniz koridoruna katılmalarını istedi. 

ABD'li senatörlerden UCM'ye İsrail tehdidi: Sizi ve ailelerinizi hedef alırız ABD'li senatörlerden UCM'ye İsrail tehdidi: Sizi ve ailelerinizi hedef alırız Haberi Görüntüle

GALLANT'IN AÇIKLAMALARI

Gazze Şeridi'nde kara işgaline katılan birlikleri ziyaret ederek komutanlarla durum değerlendirmesi yapan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, görüntülü bir açıklama yaptı. Gallant, "Gazze'de teröristler için güvenli yer yok. Geciktiğimizi düşünenler yakında her yere ulaşabileceğimizi görecek." dedi. İnsani yardımların Hamas'a değil sivillere ulaştırılması gerektiğini söyleyen Gallant'ın bu sözleri Gazze'ye saldırı mesajı olarak algılandı. 

25 yıl sonra uzayda bulundu: Kayıp uydudan haber var 25 yıl sonra uzayda bulundu: Kayıp uydudan haber var Haberi Görüntüle

REFAH'TA DURUM

Gazze Şeridi'nin en güneyinde Mısır sınırında yer alan, 7 Ekim 2023 öncesinde yaklaşık 280 bin kişinin yaşadığı Refah kentinin nüfusu, İsrail'in saldırılarıyla yerinden ettiği Filistinlileri "güvenli olduğunu" ileri sürdüğü Gazze'nin güneyine gitmeye mecbur bırakması nedeniyle 1,5 milyona ulaştı.

Yeterli konut olmaması nedeniyle Refah'a sığınan Filistinlilerin büyük bölümü derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

İsrail güçleri, Refah kentini sık sık hava saldırılarıyla hedef alıyor. İsrail'in Refah kentine kara saldırısı başlatması halinde sivillerin Gazze Şeridi'nde sığınacak yerinin kalmayacağından endişe ediliyor.

İsrail ordusunun 159 gündür sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı barınakları da hedef alan saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini engellemesi nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde büyük bir insani felaket yaşanıyor.

Başta BM'ye ait kuruluşlar olmak üzere uluslararası çevreler, çoğu hastanenin hizmet dışı kaldığı, tıbbi malzeme eksikliğinin yaşandığı, açlık, susuzluk ve hijyen malzemeleri eksikliğinin tetiklediği hastalıklar nedeniyle Gazze'de ateşkes ilan edilmesi ve bölgeye insani yardımların girişinin artırılması çağrısında bulunuyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 13 bin 500’ü çocuk, 9 bini kadın olmak üzere 31 bin 272 Filistinli öldürüldü, 73 bin 24 kişi yaralandı.

Habere Tepki Ver

0

0

1

0

0

0

0

0

İdris Kartal

TRHaber.com - Dünya


Loading